Šéf Disney Bob Iger přiznává: Filmů ze světa Star Wars bylo příliš mnoho a příliš rychle
, /

Šéf Disney Bob Iger přiznává: Filmů ze světa Star Wars bylo příliš mnoho a příliš rychle

Šéf Disney Bob Iger přiznává: Filmů ze světa Star Wars bylo příliš mnoho a příliš rychle

Když v říjnu 2012 oznámil mediální a zábavní obr Disney nákup filmové produkční společnosti Lucasfilm, ovládly fanoušky kultovní série Star Wars dvojí pocity. Jedni se radovali, že uvidí další filmy, které poprvé začal psát už v 70. letech George Lucas, jiní k pokračování v rukou profesionálního zábavního stroje na peníze, jakým dnes Disney je, vzhlíželi s obavami. Ty největší byly, že další filmy kultovní sérii zničí.

Disney už v době, kdy Lucasfilm přebíralo, oznámilo, že první film o hvězdných válkách, světelných mečích a rytířích Jedi vydá v roce 2015. Tento termín skutečně splnilo a od té doby začalo chrlit jeden film za druhým. Zatímco v lichých letech se pokračovalo se sequelovou trilogií, jež vyvrcholí v příštím roce, v sudých letech vycházely související filmy, které se nezávisle věnují různým příběhům z galaktického světa.

Do kin tak Disney od roku 2015 postupně vypustilo Epizodu VII: Síla se probouzí, Rogue One: Star Wars Story, Epizodu VIII: Poslední z Jediů a letos Solo: Star Wars Story s tím, že v příštím roce přijde Epizoda IX, která zakončí třetí trilogii. Zatímco prvních šest dílů George Lucase dělilo dnes téměř neuvěřitelných 28 let, Disney roztočilo svět Star Wars v úplně jiných obrátkách.

Přitom zdaleka na všechny filmy, ať už mluvíme o navazující trilogii nebo samostatných příbězích, byly přijaty s úplným nadšením, zejména mezi skalními příznivci. Především letošní film, který rozvíjí příběh pašeráka Hana Sola, v kinech zdaleka neuspěl tak, jak by si jeho tvůrci představovali. Proti více než dvěma miliardám dolarů, které v kinech vydělala Epizoda VII: Síla se probouzí, a více než jedné miliardě dolarů pro Rogue One a Epizodu VIII: Poslední z Jediů, vydělal Solo pouhých 393 milionů dolarů.

Vedle zmíněné deváté epizody byly v plánu i další příběhy, ale celá produkce bude od příštího roku zřejmě trochu zpomalena. Jak přiznal šéf Disney Bob Iger, rozhodnutí o vydávání jednoho filmu ročně nebylo úplně nejšťastnější.

Šéf Taxify Markus Villig: Chceme předběhnout Uber a stát se největší evropskou přepravní platformou

Největší přepravní platformou na světě je dnes americký Uber. Jeho hodnota má přesahovat 70 miliard dolarů,...

„Udělal jsem rozhodnutí o načasování a když se ohlédnu zpátky, myslím si, že chybou, jakou jsem udělal, a za jakou beru zodpovědnost, bylo, že toho bylo příliš mnoho a příliš rychle,“ přiznal v rozhovoru pro The Hollywood Reporter dlouholetý úspěšný šéf Bog Iger, který vedle Lucasfilm dokázal pod křídla Disney získat také například Pixar Steva Jobse nebo komiksové studio Marvel.

„Můžete očekávat určité zpomalení, ale neznamená to, že filmy úplně přestaneme vyrábět,“ doplnil Iger. Režisér J.J. Abrams již nyní usilovně pracuje na Epizodě IX a v Disney prý aktuálně budou rozhodovat o tom, jak se se Star Wars naloží dál. Podle Igera ale budou rozhodně více opatrní ohledně počtu titulů a jejich načasování. S velkou pravděpodobností se tak zatím definitivně odkládá původně plánovaný příběh o nájemném klonovém lovci Boba Fettovi, jež měl vznikat podobně jako film o Hanu Solovi.

Další posílení již tak dominantní pozice

V Disney navíc zřejmě budou v nejbližší době řešit hlavně to, jak do svého impéria zakomponují vše, co jim přinese mnohamiliardový nákup 21st Century Fox. Disney nakonec nabídkou 71 miliard dolarů porazilo v boji o nadnárodní mediální konglomerát konkurenční Comcast a nově mu tak budou patřit tituly jako seriál Simpsonovi, ale hlavně i další komiksové série jako X-Men či Fantastická čtyřka. Vzhledem k obřímu univerzu Marvel, kterým Disney disponuje, by tak mohlo dojít k zajímavým propojením.

Dojde k propojení X-Menů a Avengers? A zapojí se do toho všeho také populární Deadpool, jehož v posledních letech z komiksu do samostatného filmu rovněž úspěšně převedl právě Fox? Pod Disney by měl na veškerý další vývoj komiksových hrdinů podle všeho dohlížet Kevin Feige, dosavadní prezident Marvelu, a tak nikdo nemůže podobné propojení vyloučit. „Kevin má mnoho nápadů. Nenaznačuji, že tohle je jeden z nich (že se Deadpool stane Avengerem – pozn. red.), ale kdo ví?“ nechává všechny možnosti otevřené Bob Iger.

Foto: Lucasfilm / Walt Disney Pictures, Twentieth Century Fox Film Corporation