Podívejte se na elektrické vozítko Zagato Zele 1000, které téměř před 50 lety předběhlo dobu
, /

Podívejte se na elektrické vozítko Zagato Zele 1000, které téměř před 50 lety předběhlo dobu

Podívejte se na elektrické vozítko Zagato Zele 1000, které téměř před 50 lety předběhlo dobu

Elektrická auta rozhodně nejsou výdobytkem dnešní doby. S elektrickými motory v automobilech se experimentuje v různých podobách už dlouhé desítky let, ale přesto designová firma Zagato v roce 1972 dokázala předběhnout dobu. Když na ženevském autosalonu představila elektrické vozítko Zele 1000, mnozí si klepali na čelo, a to zejména kvůli tomu, jak auto vypadalo. Dnes podobných konceptů vídáme stále víc.

Zagato se tehdy, téměř před padesáti lety, odklonilo od svých slavných a pohledných designů a vytvořilo maximálně praktické auto, které nepatřilo mezi ty nejpohlednější. Nadčasové nakonec ale nebylo jen v kontextu dnešní doby, ale i v roce 1972. Hned v příštím roce totiž přišla ropná krize, která vyhnala ceny za naftu do závratných výšin, a tak se elektrické auto rázem stalo velmi dostupnou alternativou.

Byť si již tehdy s elektrickými auty mnoho firem pohrávalo, skuteční následníci plně elektrického Zagata Zele 1000 přišli až o více než 30 let později. Dnes už by vysoká krabicová konstrukce z laminátu tolik rozruchu nebudila, ale tehdy šlo o od italských designérů o slušný výstřelek. Zagato tehdy připravilo celkem sedm barevných variant, přičemž podvozek se zavěšením kol byl odvozen od modelů Fiat 500 a Fiat 124.

Britský startup používá při vývoji létajících taxíků znalosti z Formule 1. Létat bude již za pár let

Když se řekne „létající taxi“, představíme si zpravidla něco futuristického. Většina firem se dnes tento...

Celkem bylo vyrobeno zhruba 500 kusů tohoto elektrického vozítka, přičemž číslovka v názvu představovala wattáž. Vedle základní „tisícovky“ vznikly ještě modely 1500 a 2000. Zele poháněly čtyři 12voltové baterie, které šlo snadno dobíjet, a maximální rychlost se pohybovala kolem 40 kilometrů v hodině. Dojezd činil při plném nabití asi 80 kilometrů.

Právě tento unikátní, dnes již sběratelský kousek se objevil v nedávné aukci RM Sotheby’s. Dražené 1974 Zagato Zele 1000 bylo ve žluté barvě a s prvním majitelem pravidelně 11 let jezdilo. Od roku 1985 prošlo dvěma soukromými sbírkami a v roce 2011 bylo kompletně zrestaurováno. V aukci se nakonec Zele 1000 vydražilo za 11 500 liber (zhruba 330 tisíc korun).

Foto: RM Sotheby’s