Jeff Bezos založil dvoumiliardový fond. Chce pomáhat předškolákům a rodinám bez domova
, /

Jeff Bezos založil dvoumiliardový fond. Chce pomáhat předškolákům a rodinám bez domova

Jeff Bezos založil dvoumiliardový fond. Chce pomáhat předškolákům a rodinám bez domova

Zakladatel amerického e-commerce giganta Amazon a současně nejbohatší člověk na planetě Jeff Bezos, jehož majetek atakuje hranici neuvěřitelných 163 miliard dolarů (v přepočtu okolo 3,6 bilionu korun), se rozhodl k zajímavé filantropické iniciativě. Spolu se svou manželkou Mackenzie spouští fond pro podporu předškolních dětí a lidí bez domova, do kterého zpočátku vloží až 2 miliardy dolarů.

Charitativní projekt pod označením Day 1, jehož spuštění oznámil Bezos na svém Twitteru, se má soustředit výhradně na dvě klíčové oblasti, které jsou ve Spojených státech v ne příliš dobré kondici. Ta první jsou mateřské školy. V této sféře má pár podnikat příslušné kroky k tomu, aby byla spuštěna síť nových špičkových bezplatných školek ve čtvrtích s obecně nízkými příjmy. 

Rozvoj a správu této sítě, jejíž termín vybudování zatím nebyl veřejně sdělen, má následně zaštiťovat organizace vytvořená speciálně pro tyto účely. Ta bude mimo jiné dohlížet i na to, aby všechny mateřské školy pod hlavičkou Day 1 Academics Fond vycházely z principů založených na proaktivním rozvíjení poznatků a dovedností u dětí (takzvaná Montessori pedagogika).

Druhá oblast filantropického zájmu Bezosových má být financování již existujících neziskových organizací, které se zaměřují na rodiny bez domova. Nemá se však jednat o bezmyšlenkovité darování peněz, nýbrž o systém, na jehož základě budou odměňovány ty organizace, které se budou aktivně starat o přísuny jídla a zajištění střechy nad hlavou všem mladým rodinám v této nouzi. Day 1 Families Fund následně každý rok jednotlivé kroky příslušných organizací vyhodnotí a vypíše konkrétní finanční sumu.

Dobročinnost jakožto součást Amazonu

Bezosova firma Amazon, která před pár dny jako druhá americká společnost v historii po Applu překonala magickou hranici bilionové tržní hodnoty (aktuálně okolo 970 miliard dolarů), má ostatně filantropii tak trochu v korporátní krvi. Během letošního května se například spojila s neziskovou organizací Mary’s Place za účelem pomoci během výstavby permanentních přístřešků pro bezdomovce, čímž prakticky navázala na dřívější krok, kdy 200 lidem bez domova umožnila rok zdarma bydlet v jejím ústředí v Seattlu.

Český Bazoš.cz vstupuje do Polska

Po takřka třinácti letech fungování a budování pozice jedničky mezi inzertními portály v Česku, expanduje portál...

Svou dobročinnost projevil Bezos se svou chotí také před nedávnem, kdy darovali 10 milionů dolarů organizaci With Honor, která se snaží prosazovat americké armádní veterány do politiky. V budoucnu by do kasy této organizace mělo od Bezosových připlout dalších 20 milionů dolarů.

I tak je ale Bezos médii častokrát kritizován, že na charitativní účely nedává dostatek svých financí, vzhledem k tomu, že disponuje tak obrovským jměním. Na druhou stranu by tento fond, který postupně rozjíždí, mohl být právě náznakem toho, že se svých prostředků chce ve prospěch jiných lidí a organizací více vzdávat. O tom, že by se chtěl jednou svého veškerého bohatství zbavit (podobně jako například Tim Cook, CEO Applu), však zatím zmínka nepadla.

Foto: Amazon; National Museum of American History / Flickr