Google bude u Soudního dvora EU bojovat, aby se právo být zapomenut nerozšířilo globálně
, /

Google bude u Soudního dvora EU bojovat, aby se právo být zapomenut nerozšířilo globálně

Google bude u Soudního dvora EU bojovat, aby se právo být zapomenut nerozšířilo globálně

Když Soudní dvůr Evropské unie v roce 2014 schválil zákon na tzv. právo na zapomnění, způsobilo to nejen v technologickém světě velký poprask. Kontroverzní nařízení totiž Googlu, Bingu od Microsoftu a dalším velkým technologickým hráčům nařídilo ve svých vyhledávačích skrýt na žádost uživatelů výsledky vyhledávání, které obsahují odkazy s informacemi o jejich osobě.

Od roku 2014 pak Google v této záležitosti obdržel neuvěřitelných 700 tisíc žádostí, jejichž cílem bylo z výsledků vyhledávání odstranit přibližně 2,7 milionu odkazů. Google, který proti rozhodnutí dlouhodobě bojuje, zatím vyhověl méně než polovině žádostí, když smazal zhruba 44 % výsledků. Navíc dané výsledky odstranil vždy jen z lokálních domén svých vyhledávačů, čímž regulátory příliš nepotěšil.

Ostatně to, jak Google toto nařízení vnímá, dokazuje vyjádření jednoho z jeho právních zástupců z roku 2015. „Žádná země na světě by neměla mít možnost ukládat své předpisy občanům jiné země, zejména pokud se jedná o naprosto legální a zákonný obsah. Přijetí takového pravidla by povzbudilo ostatní země, zejména méně demokratických režimů, aby se snažily aplikovat své hodnoty a představy i na občany ve zbytku světa.“

Nyní však amerického giganta v tomto ohledu čeká další důležitý, dost možná rozhodující souboj, jehož výsledek může mít globální dopad. Příští úterý se u Soudního dvora Evropské unie bude konat zasedání, během kterého panel patnácti soudců vyslechne návrhy a připomínky zhruba 70 zúčastněných stran.

První Čech ve SpaceX Lukáš Kroc: Elona Muska je hodně obtížné přesvědčit, že něco nejde

Vesmírný startup SpaceX patří bezesporu k nejsledovanějším firmám současného světa a jeho zakladatel Elon Musk...

Na jejich základě by měl následně počátkem příštího roku vydat rozhodnutí, zda tzv. právo na zapomenutí bude aplikovatelné nejen na lokálních doménách jako Google.de, Google.fr, nýbrž i na globální doméně Google.com a tím pádem klidně i mimo Evropskou unii.

Pokud by Soudní dvůr Evropské unie rozhodl příští rok v celé věci proti Googlu (a dalším vyhledávačům), bylo by tak kontroverzní nařízení, proti němuž se staví i některé lidskoprávní a mediální organizace, aplikováno v podstatě celosvětově. Navíc by mohlo ovlivnit také sociální sítě.