Prodej grafických karet Nvidie pro těžbu kryptoměn se propadl z 289 na pouhých 18 milionů dolarů
, /

Prodej grafických karet Nvidie pro těžbu kryptoměn se propadl z 289 na pouhých 18 milionů dolarů

Prodej grafických karet Nvidie pro těžbu kryptoměn se propadl z 289 na pouhých 18 milionů dolarů

Když měla Nvidia, jakožto jeden z největších výrobců grafických karet, ve druhé polovině minulého týdne ohlásit finanční výsledky za poslední kvartál, očekávalo se, že prodej grafik sloužících převážně pro těžbu kryptoměn, klesne. Odhady analytiků i společnosti počítaly z poklesem z 286 milionů dolarů za první fiskální kvartál na 100 milionů.

Skutečná částka za poslední tři měsíce ovšem dosáhla pouze 18 milionů dolarů, což značí celkový pokles o 268 milionů dolarů. Akcie společnosti okamžitě po oznámení klesly o téměř pět procent. Nvidia, stejně jako další výrobci grafik, za poslední rok na kryptoměnové mánii vydělala nemalé množství peněz. Na přelomu roku byl dokonce s dostupností grafických karet po celém světě takový problém, že je nešlo běžně sehnat ani v Česku, ani v zahraničí.

Od doby, kdy začal celý trh kryptoměn prudce klesat, ovšem klesal i zájem o nejsilnější produkt Nvidie. Za třetí čtvrtletí fiskálního roku společnost celkově vydělala 3,25 miliardy dolarů při původních odhadech analytiků ve výši 3,34 miliardy. Hrubý zisk z tého částky představoval 62,8 procenta.

Naopak rostoucím byznysem jsou nyní dle Reuters pro Nvidii obrovská datová centra, převážně od společností jako Amazon, Google či Microsoft, která využívají grafické karty k vyššímu výkonu svých systémů umělé inteligence. Tato relativně nová oblast představovala pro Nvidii příjmy ve výši 720 milionů dolarů.

Český startup ShipMonk se umístil na 29. místě z pěti tisíc nejrychleji rostoucích firem v USA

Když mu bylo teprve 16 let, opustil nadobro Českou republiku a přesunul se do USA, kde zahájil studium. O deset let...

Největší stálicí společnosti jsou ale, jako již po dlouhá léta, především hráči počítačových her. Ostatně z 3,25 miliardy dolarů tvořily příjmy z prodeje grafických karet hráčům více než polovinu polovinu – 1,8 miliardy dolarů je o 0,05 miliardy více než původní odhady. Nižší předpoklad vycházel z faktu, že má Nvidia představit v nejbližší době zcela novou sérii grafických karet určenou pro hráče, tudíž by si na ni většina počkala raději, než kupovala starší modely.

Foto: Crypto360 / Flickr