Praha má nejvyšší počet míst na světě, které přijímají mezi platbami kryptoměnu bitcoin
, /

Praha má nejvyšší počet míst na světě, které přijímají mezi platbami kryptoměnu bitcoin

Praha má nejvyšší počet míst na světě, které přijímají mezi platbami kryptoměnu bitcoin

Je obecně známo, že je Česká republika, co se týče kryptoměn a spojených technologií, jedna z vůbec nejpokročilejších zemí na světě. Ostatně právě v Česku vznikl v roce 2010 i první mining pool s názvem Slush Pool, sdružující těžaře kryptoměn, kteří výměnou za podíl z odměn pomáhají zpracovávat transakce na blockchainu. Slush Pool je nyní čtvrtý největší pool na světě, který zpracuje 3 % všech transakcí bitcoinu. A právě bitcoin jde v rámci Česka ještě dál.

Praha se totiž v novém žebříčku, publikovaném americkým Forbesem, umístila na prvním místě na světě mezi městy s nejvyšším počtem míst, které akceptují bitcoin jako formu platby. Relativně anonymní a rychlé platby tak lze provádět nejen online, ale také v jednom z více než 140 míst v Praze a dalších desítkách míst po celé České republice.

Mimo Prahu, která má dle dat získaných na serveru Coinmap, jež mapuje všechna místa s platbou za pomocí kryptoměn, je nejaktivnější Žatec, kde lze zaplatit bitcoinem na více než 50 místech.

Kryptoměny tak pomalu prostupují i na běžné trhy, v květnu s nimi například oznámila experiment Pražská plynárenská, která nově umožňuje platbu za plyn v kryptoměnách. I bitcoinové bankomaty, směnárny a místa, kde lze platit touto populární kryptoměnou, rostou každým dnem.

Petr Nálevka: Evropská komise výrazně zasáhla do konkurenčního boje Googlu a Applu. V neprospěch Googlu

Český indie mobilní vývojář Petr Nálevka, který je autorem celosvětově populárních mobilních aplikací Sleep as...

Dle žebříčku lze překvapivě platit i na velmi malých městech a vesnicích. Hned za Prahou se pak umístilo Buenos Aires v Argentině, San Francisko a New York City ve Spojených státech nebo Madrid ve Španělsku, následovaný nizozemským Amsterdamem. Je tak čím dál jednodušší platit prakticky za vše v běžném životě pouze bitcoinem či dalšími kryptoměnami.

Silná středoevropská komunita

V rámci Česka se o masivní expanzi do různých nestandardních oblastí a mezi „běžné lidi“ postaralo i množství uskupení, které s kryptoměnami začínaly již před mnoha lety, a postupně o nich rozšiřovaly povědomí. Jednou z nich je například kryptoměnová kavárna Paralelní Polis, která pořádá pravidelné akce a přijímá platby za veškeré služby pouze prostřednictvím bitcoinu a litecoinu.