Evropská unie chce začít pokutovat sociální sítě, pokud včas neodstraní teroristické příspěvky
, /

Evropská unie chce začít pokutovat sociální sítě, pokud včas neodstraní teroristické příspěvky

Evropská unie chce začít pokutovat sociální sítě, pokud včas neodstraní teroristické příspěvky

Evropská komise se rozhodla, že razantně zakročí proti další formě potenciálně závadného obsahu na internetu a znemožní tak určování vlastních pravidel pro jeho omezení či odstranění. Řeč je o příspěvcích nejen na sociálních sítích, které souvisí s jakoukoliv formou teroristické propagandy, ať už se jedná o audio nahrávky, videa či samotné příspěvky, jež k ní vybízejí.

Omezení by se tak mělo týkat především sociálních sítí jako Facebook, Twitter či YouTube. Nová regulace, která je stále v procesu finalizace, má být předložena ke schválení v průběhu příštího měsíce. Dle všeho by se mělo jednat o hodiné časové okno, ve kterém by měly sociální sítě po ohlášení takového obsahu policií či dalšími státními orgány vše odstranit. V opačném případě jim bude hrozit pokuta.

Jeden z komisařů Evropské komise, Julian King, se pro deník The Financial Times vyjádřil ve smyslu, že byla Evropská unie dlouhou dobu trpělivá a dala sociálním sítím dostatek prostoru k vytvoření patřičných opatření. Bohužel se tak nestalo a teroristická propaganda na sociálních sítí neustále roste.

Evropské unii se obecně nelíbí to, že většina představitelů sociálních sítí za svůj obsah odmítá nést plnou zodpovědnost, a proto je někdy těžké určit, kde je ta správná hranice mezi svobodou slova a něčím, co by mělo být odstraněno. Jde tak v této oblasti o vůbec první podobně přísnou regulaci směrem k technologickým firmám v Evropě.

Oliver Dlouhý a Jiří Hlavenka prodávají Mitonu za desítky milionů Kč podíl ve startupu IdeálníNájemce.cz

Česká internetová skupina Miton investující do tuzemských startupů a technologických firem, dokončila další...

Všechny tyto regulace souvisí s rostoucím počtem teroristických útoků v rámci Evropy během posledních dvou let, ať už se jedná o případy v Londýně, Paříži či Berlíně. Evropská unie totiž věří, že je s tím internet úzce spjatý a že tvrdá regulace může eliminovat alespoň mizivé procento potenciálně nebezpečných činů.

Automatizace má stále daleko k dokonalosti

YouTube, respektive jeho vlastník Google, tvrdí, že pomocí umělé inteligence a automatického nahlašování obsahu se z podobně motivovaných příspěvků podaří odstranit až 90 procent závadného obsahu, a to zpravidla ve chvíli, kdy nemají videa ani 10 zhlédnutí. Facebook naopak v prvních třech měsících od začátku roku odstranil 1,9 milionu příspěvků, které měly spojistost s Al-Káidou či ISIS.

Uvidíme, jakou změnu potenciálně přinese chystané nařízení. Stále musí samozřejmě proběhnout schválení na úrovni Evropského parlamentu a u většiny představitelů unie, aby nařízení, které by se mělo týkat jakékoliv webové stránky, kde uživatelé tvoří obsah, vešlo v platnost.

Foto: Prachatai / Flickr