Bývalý britský designér z Rolls-Royce navrhuje originální multifunkční mikrodomy
, /

Bývalý britský designér z Rolls-Royce navrhuje originální multifunkční mikrodomy

Bývalý britský designér z Rolls-Royce navrhuje originální multifunkční mikrodomy

Na rostoucí trend mobilních a designově vyladěných domů v dnešní době se svými netradičními konstrukcemi nasedá řada talentovaných designérů a architektů, jak ostatně potvrzuje například britské studio Conker Living. To navrhuje kulaté alternativní příbytky v různých barevných kombinacích, které mají sloužit zejména těm, kdo potřebují například externí kancelář, zahradní chatu nebo hrací místnost pro děti.

I když název studia, sídlícím v anglickém městečku Chelford poblíž Manchesteru, naznačuje, že se v těchto sférovitých mikrodomech dá „žít“, realita je trochu odlišná. Vzhledem k 3,9metrovému průměru, 10 metrech čtverečních vnitřní plochy a pouze jedné místnosti jsou mikrodomy vhodné především pro doplnění stávajícího a plnohodnotného bydlení, nikoliv jako jeho náhrada.

Na druhou stranu by se netradiční domečky od Conker Living, za kterými stojí bývalý designér a inženýr v automobilkách jako Rolls-Royce nebo Bentley Jag Virdie, mohly hodit například pro studenty jakožto částečná náhrada kolejí. Navíc díky hliníkovému a plastovému materiálovému provedení, dostupným systémem na regeneraci tepla a 100procentní voděnepropůstností mohou sloužit celoročně a pro přespání a vyřešení nenáročné agendy vypadají ideálně. Nehledě na to, že složení, respektive instalace jako taková, má zabrat necelý den.

Co však zaujme nejvíce, je design. Conker Living nabízí možnost vlastního navržení barev, díky nimž se z prostého sériového produktu stane osobní záležitost. Logicky si však za nabízenou personalizaci (a ostatně celý mikrodům) bere startup poměrně dost peněz. Konkrétně až 27 tisíc dolarů, respektive necelých 600 tisíc korun.

Základ z automobilového a leteckého průmyslu

O slibované preciznosti těchto příbytků od Conker Living hovoří také profesní pozadí zakladatele Jaga Virdieho. Ten v minulosti pracoval nejen v automobilovém průmyslu, ale také v průmyslu leteckém, z něhož si odnesl důležité konstrukční know-how. Jeho vizí mělo být od samého začátku navržení takového domu, do kterého může promítnout své techniky používané v automobilkách a leteckých společnostech.

Virdie mimo jiné navrhl i spoiler, který si nechal patentovat a následně jej prodal Jaguaru pro jejich nový vůz řady F-Type, jenž má na trh dorazit za dva roky.

S mobilními mikrodomy experimentují i Slováci

Conker Living není jediným startupem, který se snaží prorazit na trhu s alternativními mobilními příbytky. Mezi zajímavé hráče patří i slovenský startup Ecocapsule navrhující futuristická kapslovitá obydlí. Ta kladou důraz zejménana energetickou soběstačnost, což dokazuje funkce automatického sbíraní dešťové vody nebo zajišťování potřebné energie díky připevněným solárním panelům.

McDonald’s otevřel novou, energeticky úspornou restauraci, která se podobá prodejnám Applu

Americký fastfoodový gigant McDonald’s již minimálně přes rok pracuje na vizi týkající se výrazné modernizace...

Narozdíl od Conker Living však kapsle od bratislavského týmu nabízí vybavení pro skutečný život. Uvnitř je totiž k dispozici jak kuchyň nebo koupelna, tak i obývací pokoj s ložnicí a řadou různých skříní.

Za zmínku stojí také chytré řešení startupu OPod Tube, který se svými mikrodomy vyrobených z bývalých vodovodních trubek míří především na obyvatele Hong Kongu, které se musí potýkat s neustále rostoucími pronájmy bytů. I v tomto případě se jedná o „plnohodnotné řešení“, v němž je zahrnuta nezbytná výbava pro normální život.

Foto: Conker Living, Ecocapsule, James Law Cyberture