Aston Martin vyrobí 28 legendárních vozů Goldfinger DB5 z Jamese Bonda. Jeden stojí 80 milionů korun
, /

Aston Martin vyrobí 28 legendárních vozů Goldfinger DB5 z Jamese Bonda. Jeden stojí 80 milionů korun

Aston Martin vyrobí 28 legendárních vozů Goldfinger DB5 z Jamese Bonda. Jeden stojí 80 milionů korun

Z továrny automobilky Aston Martin začne po více než 50 letech znovu vyjíždět legendární vůz s označením DB5, kterého proslavil film Goldfinger s Jamesem Bondem. Britská luxusní automobilka se rozhodla, že ve spolupráci s EON Productions vyrobí limitovanou edici, která navíc bude obsahovat doplňky, jež známe právě z filmů s agentem 007.

Pokračování automobilu Goldfinger DB5 bude založeno na již zmíněném legendárním vozu Jamese Bonda, který se poprvé objevil ve filmu v roce 1964, a Aston Martin ho bude vyrábět v Newport Pagnell, kde vznikala i původní DB5. Také nové kusy budou mít šest válců, 282 koní a pojedou až 240 kilometrů v hodině.

Aston Martin DB5 se ve speciální úpravě pro agenta 007 poprvé objevil po boku Seana Conneryho ve filmu Goldfinger, následně ho agent britské tajné služby využíval ve dvou dalších filmech a ještě ve čtyřech se minimálně objevil (naposledy v roce 2015 ve Spectre s Danielem Craigem). Právě tak, jak měl DB5 k dispozici James Bond, ho nyní má dostat i 25 vyvolených fanoušků. Z 28 kusů, které budou vyrobeny, totiž jeden získá Aston Martin, jeden EON a jeden se vydraží na charitu.

Elon Musk v novém rozhovoru z továrny Tesly: Spoustu věcí stále udělají lépe lidé než roboti

Spoluzakladatel a šéf kalifornské automobilky Tesla, která se soustředí na výrobu elektromobilů, si toho za...

Za částku 2,75 milionu liber (téměř 80 milionů korun) bez daně fanoušci dostanou Aston Martin DB5 jednak v ikonicky stříbrné barvě a také s doplňky, jako jsou otočné poznávací značky, které se rovněž objevily ve filmu. Na plátně však mohli diváci zahlédnout třeba také katapult či hroty na kolech. Jestli Aston Martin nasadí i další gadgety, zatím není jasné. Ale auto zřejmě i kvůli tomu nebude moci jezdit v běžné provozu.

Aby nicméně byly doplňky vyvedené k maximální dokonalosti, spolupracuje na nich britská automobilka s držitelem Oscara Chrisem Corbouldem, který se ve filmech s Jamesem Bondem podílel na speciálních efektech.

„Spojení mezi Aston Martinem a Jamesem Bondem je něco, na co jsme velmi hrdí, a je pozoruhodné, že DB5 zůstává ikonickým autem Jamese Bonda i po tolika letech. Fanoušci Jamese Bonda dlouho toužili vlastnit Aston Martin, ale vlastnit stříbrný DB5, včetně doplňků a vyrobených v nejvyšší kvalitě v původní továrně jako originální Bondova auta? To musí být maximální sběratelská fantazie,“ říká Andy Palmer, prezident a šéf automobilky.

Splnit si svůj fanouškovský sen dostane 25 šťastlivců, první doručení by mělo proběhnout v roce 2020. Zatím však není jasné, jak budou noví majitelé legendárního Goldfingeru DB5 vybráni. Pokud byste však měli o vůz Jamese Bonda zájem a nechtěli hned utrácet desítky milionů za věrnou kopii, LEGO před časem představilo vlastní model DB5, který se skládá z 1 290 dílků.

Foto: Aston Martin