Slack kupuje konkurenční aplikaci HipChat od tvůrce nástroje Trello. Ten ve Slacku získá podíl
, /

Slack kupuje konkurenční aplikaci HipChat od tvůrce nástroje Trello. Ten ve Slacku získá podíl

Slack kupuje konkurenční aplikaci HipChat od tvůrce nástroje Trello. Ten ve Slacku získá podíl

Začala sice o tři roky později, ale nakonec suverénně vítězí. Firemní komunikační platforma Slack potvrdila svou pozici jedničky na trhu, když oznámila, že kupuje konkurenční službu HipChat, s níž kdysi soupeřila. Atlassian, který dosud HipChat vyvíjel, zároveň provedl strategickou investici do Slacku, jenž bude v následujících měsících čelit ofenzívě Microsoftu.

V počtu uživatelů začal Slack předbíhat HipChat už v roce 2014, rok po svém startu. Dnes populární kolaborativní nástroj používá půl milionu firem. Atlassian tak za nezveřejněnou částku, kterou má platit postupně v následujících třech letech, odprodává Slacku své služby HipChat a Stride, protože už nechtěl být na trhu firemních komunikátorů v roli trojky.

Novou službou Stride se sice ještě Atlassian loni na podzim snažil původní HipChat vylepšit a více se funkčně přiblížit právě Slacku, ale nebylo to nic platné. Dvojkou na trhu je aktuálně Microsoft se svou službou Teams a Atlassian naznal, že bude lepší, když se proti velkému soupeři spojí; sám se pak chce soustředit na vývoj svých dalších produktů, mezi kterými jsou Jira či Trello, jenž Attlasian koupil v loňském roce za 425 milionů dolarů.

Investice Atlassianu do Slacku je podle magazínu Bloomberg, jak mu prozradil šéf Slacku Stewart Butterfield, malá, ale i tak strategicky důležitá. Akvizice HipChatu a Stride přinese Slacku více uživatelů, z nichž bude většina platících. Atlassian své dvě komunikační platformy definitivně uzavře k 15. únoru 2019.

Pro následný boj s Microsoftem, který se snaží dostat Teams mezi svých 135 milionů předplatitelů Office 365, je to podle Butterfielda dobrá pozice, protože lidé nebudou mít na výběr z tolika nástrojů. Ve skutečnosti zbyly relevantní již jen dva: Slack a Microsoft Teams. Gigant z Redmondu navíc začal tento měsíc nabízet také bezplatnou verzi Teams, aby nalákal i další firemní zákazníky.

O2 v prvním pololetí vyrostl zisk na 2,8 miliardy korun. Pomohly exkluzivní sportovní přenosy

První polovinu roku 2018 hodnotí společnost O2 Czech Republic kladně. Českému operátorovi se podařilo meziročně...

Slack aktuálně využívá 500 tisíc firem a denně celkem 8 milionů uživatelů. Microsoft Teams naopak pomáhá ve 200 tisících společnostech. Šéf Slacku očekává, že většina uživatelů HipChatu a Stride přejde právě na jeho platformu, byť k tomu nebudou nuceni. V podílu na trhu by to mohlo Slacku přidat jednotky procent.

Je nicméně možné, že v budoucnu se objeví na trhu ještě další hráč. Facebook již dva roky vyvíjí svou službu pro firemní komunikaci Workplace a nákupem Redkixu, o němž informoval magazín Recode, potvrdil, že ji chce i nadále rozvíjet, byť se zatím tolik neujala. Redkix je startup kombinující e-mail, zprávy a kalendář v jedné aplikaci, což by mělo celý Workplace vylepšit.

Budoucnost tedy ještě může být zajímavá, nicméně na nejnovější změnu, prodej HipChatu, zareagoval trh pozitivně. Akcie Atlassianu vzrostly po oznámení o více než 15 procent. Slack prozatím veřejně obchodovatelný není, nicméně se očekává, že i on se na své IPO pomalu připravuje.

Foto: Slack