Čech tvoří mobilní aplikaci, která chce ulehčit život lidem s cukrovkou
, /

Čech tvoří mobilní aplikaci, která chce ulehčit život lidem s cukrovkou

Čech tvoří mobilní aplikaci, která chce ulehčit život lidem s cukrovkou

Nápad vytvořit mobilní aplikaci pro diabetiky se v hlavě Pavla Bubna zrodil poté, co během návštěvy lékařky zjistil, že cukrovkou sám trpí. Vzhledem k tomu, že mu nevyhovovalo tradiční zaznamenávání výsledků „na papír“ ani žádná jiná dosud existující metoda, rozhodl se Buben jakožto mobilní vývojář vytvořit si vlastní, na míru dělané řešení.

A tak vznikla aplikace Glucly, která si dává za cíl pomáhat diabetikům především v zaznamenávání výsledků a monitorování jejich zdravotního stavu. Uživatel má možnost si jednoduše ručně zadat naměřené hodnoty a ty následně ukládat pro pozdější porovnání. Právě to by mělo pomoci předcházet situacím, kdy dojde k rychlé změně obsahu cukru v krvi a zdravotní stav pacienta se prudce zhorší.

Aplikace nabízí také prostor pro zaznamenávání dalších dat, která souvisí s onemocněním, jako je příjem léků, fyzická aktivita, prst odběru, nálada, spánek či jídelníček. Ostatně právě velké množství funkcí v jednom balení je to, co ocenila i porota v nedávno proběhlé podnikatelské soutěži T-Mobile Rozjezdy, kde Glucly porazilo všechny ostatní soutěžící projekty a umístilo se na prvním místě.

 

Glucly dále láká na jednoduché ovládání, přehlednost i velmi krátký čas potřebný pro zaznamenání. Po dokončení zadávání stačí, aby uživatel data uložil a aplikace mu graficky zobrazí informace získané z měření, a tím pádem i aktuální stav těla. Uložená data slouží především pro pozdější porovnávání a lepšímu určení budoucí léčby.

Shopsys získal dalších 10 milionů Kč od internetového podnikatele Ondřeje Fryce

Koncem roku 2016 ohlásila česká e-commerce platforma Shopsys vstup nových investorů do společnosti. To když...

Zaznamenávání stavu cukru v krvi trochu jinak

Jelikož diabetes vyžaduje měření stavu cukru v krvi i několikrát denně, je často velmi zdlouhavé vypisovat všechna data na papír či vyplňovat dlouhé dotazníky v aplikacích. Pavel Buben proto očekává, že jeho aplikace bude vynikat právě v jednoduchosti zaznamenávání. Důležitou součástí jsou potom již zmíněné statistiky, které uživateli pomohou cukrovku zvládat. Do budoucna Buben plánuje používání aplikace ještě zjednodušit Bluetooth propojením se samotným glukometrem.

Sdílení naměřených dat s lékařem

Jednou z nabízených funkcí aplikace je také možnost informace sdílet se svým lékařem. Uživatel tak může svá data za předem zvolené období uložit jako PDF soubor, a ten jednoduše vytisknout nebo zaslat lékaři jako samotný soubor či soubor pro otevření ve webovém prohlížeči.

U lékařů se ještě zastavím, právě na ně totiž bude cílit varianta Glucly Pro umožňující přidat si vlastní pacienty do databáze a sledovat v reálném čase jejich výsledky. Díky online sdílení by tak měl mít lékař možnost okamžitě reagovat na naměřená data svého pacienta a případně ihned reagovat úpravou léčby při výkyvu krevního cukru. Stejně tak by měli přístup k této verzi získat i rodiče dětí s cukrovkou pro detailní sledování jejich stavu.

To zda aplikace všechny tyto plány splní a podaří se jí alespoň částečně ulehčit život lidem trpícími cukrovkou, se dozvíme už brzy. V průběhu několika týdnů bude totiž spuštěna její oficiální verze pro zařízení s iOS a Androidem a to v češtině i angličtině.