Umělá inteligence Googlu dokáže předpovědět možnou smrt pacientů lépe než stávající přístroje
, /

Umělá inteligence Googlu dokáže předpovědět možnou smrt pacientů lépe než stávající přístroje

Umělá inteligence Googlu dokáže předpovědět možnou smrt pacientů lépe než stávající přístroje

Umělá inteligence se každým dnem stává čím dál pokročilejší a Google se rozhodl svou praxi v této oblasti přenést i do oboru zdravotnictví. Jeho tým Medical Brain, který investuje do výzkumu nových technologií týkajících se medicíny, vyvíjí umělou inteligenci, která by měla dokázat předpovědět riziko smrti u hospitalizovaných pacientů. Dosavadní výsledky výzkumu navíc ukazují, že systém se zdá být ještě přesnější než ten, který v této době využívá většina nemocnic.

Výsledkem investice Googlu do nových technologií, které by měly v budoucnu vyrázně proměnit nynější fungování zdravotnictví, se stal nástroj se schopností předpovědět pacientovy následky i šanci na zotavení nebo možnost úmrtí. Výhodou nové technologie je to, že dokáže procházet i data, která dříve nebyla vůbec dostupná, a to elektronické zápisy nebo staré grafy. Umělá inteligence tak dokáže během krátké doby projít všechny tyto informace s mnohem větší přesností, než dosavadní přístroje.

Apple Pay je ode dneška dostupné v Polsku. Jak je na tom Česko?

Platební služba Apple Pay, díky které je možné uskutečňovat platby pomocí iPhonu, Apple Watch nebo MacBooku, se...

Tým Googlu v květnu zveřejnil na webových stránkách vědeckého časopisu Nature článek, ve kterém píše: „Náš systém překonal ty tradiční užívané v této době v medicíně. Věříme, že nová technologie může být využita k velmi přesným předpovědím různých druhů scénářů u rozdílných chorob.“

V jedné z nejdůležitějších studií byl nový algoritmus testován u ženy s rakovinou prsu. Když 24 hodin po hospitalizaci algoritmus Googlu předpověděl 19,9% šanci smrti ještě v nemocnici, tradiční systém užívaný v nemocnici ukázal pouze 9,3% pravděpodobnost. Pacientka zemřela za necelé dva týdny poté.

Aby se však algoritmus byl schopen dopočítat tohoto čísla, sesbíral 175 639 různých dat z pacientových elektronických záznamů, včetně těch psaných rukou. Během studie funkčnosti systému Google celkem analyzoval 114 003 pacientů a sesbíral přes 46 milionů dat z elektronických spisů.

Společnost pracuje kromě toho také na vývoji systému pro rozpoznávání hlasu při zapisování diagnózy, který by mohl výrazně zjednodušit práci doktorů a úplně zrušit nutnost jejího zápisu rukou. V tomto případě je však nutná velká přesnost, protože i ta nejměnší chyba v pacientově záznamu může zavinit špatné zvolení následné medikace.

„Tento problém se ukazuje být ještě komplikovanější, než jsme si původně mysleli. Pokud ho však vyřešíme, lékaři se budou moci vrátit k pravému jádru své profese, a to především ke kvalitní komunikaci s pacienty,“ dodal pro CNBC doktor Steven Lin, který spolupracuje na vývoji technologie s Googlem.

Za nějaký čas Google plánuje algoritmus prodávat klinikám přes licenci nebo přes firemní výpočetní systém. Společnost však tvrdí, že zatím je brzo na stanovení pevného business modelu a systém umělé inteligence je nadále ve stádiu vývoje.