První plně elektrické sportovní Porsche dostalo název Taycan a na trhu se objeví příští rok
, /

První plně elektrické sportovní Porsche dostalo název Taycan a na trhu se objeví příští rok

První plně elektrické sportovní Porsche dostalo název Taycan a na trhu se objeví příští rok

Trh s automobily pomalu, ale jistě, míří k snižování emisí a k alternativním pohonům, mezi kterými jednoznačně vede plyn a elektřina. Automobilky se tak snaží ke každému ze svých modelů přidat alespoň jednu takovou alternativu, a to včetně značek jako Audi, BMW, Porsche nebo třeba Ferrari. Právě Porsche je ale ze sportovních elektrických vozů s vývojem nejdál.

Již příští rok má totiž na trh vydat svůj první plně elektrický automobil s označením Porsche Taycan – název byl ohlášen během včerejšího dne a design i parametry automobilu budou vycházet z koncepčního modelu Mission E, který Porche již delší dobu testuje. Taycan by měl mít 600 koní, dostat se z 0 na 100 km/h za 3,5 vteřiny, maximální rychlost 250 kilometrů za hodinu a dojezd s plnou kapacitou baterie přibližně 550 kilometrů.

Český startup Facemoji spouští službu, se kterou si lze vytvořit vlastního avatara pro videohovory

Startup Facemoji, za nímž stojí čeští designeři Robin Raszka a Tom Krcha, který přes 10 let působil v americké...

Baterie Taycanu by se měly být schopny dobít do 80 % kapacity za zhruba 20 minut, a to na jedné z nabíjecích stanic ze sítě, kterou Porsche začalo postupně budovat a kterou chce mít propojenou s každým svým prodejním místem. Cena elektrického Porsche bude na evropském trhu začínat na 1,85 milionech korun a automobil bude plný moderních technologií.

Ať už je to středový dotykový panel na ovládání všech funkcí vozidla, sportovní digitální budíky nebo ovládání hlasitosti rádia či jízdních režimů gesty a pohyby očí či obličeje. Aktuálně jde asi o nejsilnějšího možného konkurenta Tesle, která má nyní na trhu již tři různé modely elektrických vozidel a v příštích letech chce vydat také novou podobu supersportu Tesla Roadster.

Galerie Porsche Taycan, potažmo Mission E:

Foto: Porsche