Maker Faire míří poprvé do Prahy a představí mluvící roboty, největší vzduchové dělo nebo nano-satelity
, /

Maker Faire míří poprvé do Prahy a představí mluvící roboty, největší vzduchové dělo nebo nano-satelity

Maker Faire míří poprvé do Prahy a představí mluvící roboty, největší vzduchové dělo nebo nano-satelity

Předposlední červnový víkend si v Praze na své přijdou všichni novodobí kutilové, kreativci, geekové a technologičtí nadšenci. V Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti totiž proběhne první ročník pražské Maker Faire – největší světové přehlídky kreativity a inovací zaměřené na celé rodiny.

Představí se na ní okolo 150 přihlášených tvůrců/makerů, kteří na akci budou prezentovat své vynálezy a produkty. Dojde tak na klasické modelaření, bastlení s elektronikou a také například experimenty s přípravou jídel.

Festival pro novodobé kutily, geeky a makery

Josef Průša z Prusa Research: Máme nejlepší 3D tiskárny na světě, efektivita je pro nás více než design

Josef Průša je v českém podnikatelském prostředí v poslední době stále zvučnější jméno. Jeho firma Prusa...

Akce, kterou založila redakce amerického časopisu Make, probíhá od roku 2006 takřka po celém světě. Do Prahy se však dostává letos poprvé, a to za podpory české společnosti Prusa Research vyrábějící 3D tiskárny, ČVUT a dalších českých subjektů. Mimochodem právě 3D tiskárny od české společnosti Prusa Research se od časopisu Make dočkaly v minulosti ocenění za nejlepší 3D tiskárnu na světě.

Maker Faire Prague bude taková obří dílna a jarmark prototypů, kde nabídneme přes 150 projektů k vidění a vyzkoušení, přes 20 tvořivých workshopů pro děti a dospělé, 4 hackathony a spoustu zajímavých prezentací a vystoupení. Chceme propojit tvořivé lidi z různých oborů a generací a ukázat kreativitu ve vzdělávání, vědě i podnikání,” říká programový ředitel festivalu Jiří Zemánek.

Ředitelka festivalu Denisa Kera k celkovému konceptu Maker Faire dodává: „Na festivalu se představí nejen jednotliví makeři, ale i otevřené dílny všeho druhu, kde se makeři sdružují. Jsou to takové veřejné knihovny materiálů a nástrojů, kde se každý může naučit různé dovednosti, inspirovat se na workshopech, vyzkoušet nové věci a potkat lidi s podobnými zájmy.”

Mluvící Tj bot a největší vzduchové dělo na světě

Na akci se pak návštěvníci mohou těšit například na tyto projekty:

  • Největší vzduchový kanón na světě, se kterým budou návštěvníci střílet na vzdálenost až 100 metrů.
  • Vzdělávací iniciativa IoT laboratoř ukáže mluvícího TJ bota, kterého lze programovat a učit se na něm práci s umělou inteligencí a strojovým učením. Skupina PORG Robotics, Robici a Robodoupě pak představí svoje soutěžící roboty, jak zvedají kečupy nebo hrají fotbal. BlocklyBOT zase naučí děti programovat.
  • Nejrůznější příklady využití 3D tisku a tiskových strun (Verbatim 3D filamenty) od nástrojů na čmárání v prostoru (3Dsimo), forenzních aplikací a modelů lidské lebky po brýle, pomůcky na kryptografii, projekty pro cosplay komunitu, speciální headsety, funkční modely ponorek a letadýlek, nano-satelit i figurky pro stolní hry.
  • Elektrická DIY (tzv. udělej si sám) koloběžka, ale také eForce FEE Prague Formule s elektrickým pohonem, kterou vytvořili studenti ČVUT. Jezdit se bude na originálně navržené tříkolce pro dospělé i na historických vysokých kolech ze sbírek Národního technického muzea.
  • Meteorologické balony, vzducholodě i nano-satelity všeho druhu, které připravily různé radiomaterské kroužky a skupiny z celé republiky.
  • Programovatelné obráběcí stroje pro řezání polystyrenu, vypalování laserem nebo tisk pomocí čokolády.
  • 500 gigapixelové panorama Prahy o průměru 20 m, na kterou naváže VR model, ale také IoT řešení na monitorováni kvality ovzduší.
  • Na workshopech se budou pájet různé sady (wITches), ale také kutit s dřevem (Kutil Junior) a dělat chemické a vědecké a experimenty (Matelab, Žádná věda). Zapojí se i partneři festivalu, a tak například Conrad, mezinárodní prodejce elektroniky a techniky, předvede 3D tisk, robotické ruce, speciální nářadí nebo nepájivá kontaktní pole a do všeho zapojí návštěvníky, aby si vše mohli sami vyzkoušet.
  • Muzeum kutilství ukáže příklady kutilského umění z dob komunismu, k vidění budou také novodobé digitronky a další retrotechnologie z TESLA součástek.

Vstupenky

Vstupenky pro celou rodinu lze zakoupit na portálu GoOut, a to za cenu od 100 Kč do 500 Kč. Akce bude probíhat 23. – 24. června.