Český startup Mews, který nabízí chytrý systém pro hotely, získal investici přes 150 milionů korun

Spoluzakladatelé Mews Richard Valtr a Matthijs Welle

Foto: Mews

Jeden z méně známých českých startupů, pražský Mews, který poskytuje hotelům systém pro kompletní správu rezervací, přihlašovaných hostů, jejich požadavků a také automatizuje nejrůznější úkoly, získává novou investici, která ho posouvá na více než miliardovou valuaci. Startupu, který založil Richard Valtr, k tomu pomohla investice ve výši 6 milionů eur (154,3 milionu korun).

V investičním kole Series A nejvíce peněz poskytl investiční fond Notion, následovaný fondy HenQ a Thayer Ventures. Peníze by měly být využity na další expanzi a také na vybudování několika nových kanceláří po světě. Svoji hlavní pobočku a vývoj má ovšem Mews stále v Praze, kde pracuje přes 60 zaměstnanců.

prusa

Přečtěte si takéVýrobce 3D tiskáren Josef Průša otevírá v Praze dílnu pro veřejnost

Na nápad k založení startupu přišel Richard Valtr při stavbě hotelu Emblem v Praze, do kterého chtěli v rámci jeho novodobého designu připojit chytrý systém, přes který se půjde přihlašovat a odhlašovat mimo recepci, objednat si jídlo z hotelové restaurace nebo spravovat aplikace třetích stran. Takřka jediné řešení před 6 lety, kdy startup vznikal, bylo Micros od společnosti Oracle.

mews

Oracle a jeho technické řešení bylo ovšem nejen drahé, ale zároveň ne úplně dostačující a zároveň značně limitující na úpravy na míru. A tak si Valtr řekl, že si udělá vše po svém. Platforma tak nyní umí kromě výše zmíněného přijímat platby od hostů řešit kompletní management hotelu a personál a především podporuje připojení na vlastní API, takže se může jakákoliv jiná služba v případě zájmu se systémem od Mews propojit.

Počet uživatelů roste

Startup má mezi svojí klientelou aktuálně zhruba 350 různých ubytovacích zařízení, převážně hotelů a hostelů, ve kterých je kolem 43 tisíc postelí. Hotely za celý systém poté platí podle počtu pokojů, konkrétně 7,99 dolarů za základní plán, 13,99 dolarů za střední plán a 17,99 dolarů za ten nejvyšší, který v sobě má i telefonní podporu, neomezené integrace s aplikacemi třetích stran či vlastní API s podporou. Hostely poté platí podle počtu postelí v plánech od 2,49 dolarů za postel.

„Poslání Mews je pomoci hotelům a hostelům s automatizací jejich běžných operací tak, aby se mohli naplno soustředit na své hosty, což je to, o čem celý tenhle obor je. Chceme vytvořit hotelový systém, do kterého je možné propojit takřka jakoukoliv aplikaci a nástroj ze strany hosta nebo majitele zařízení.

Nová investice nám pomůže s agresivním plánem expanze a s bližším prostoupením na hotelový trh. Věřím, že si moderní hoteliér zaslouží mnohem více, než na co byl dosud zvyklý,“ dodává Richard Valtr, zakladatel startupu Mews.

Spoluzakladatel CzechCrunche, nadšenec do byznysu, designu, kryptoměn, cestování a nejrůznějších technologií.