Bývalý startup Googlu Waymo si objednal dalších 62 tisíc kusů samořiditelných automobilů
, /

Bývalý startup Googlu Waymo si objednal dalších 62 tisíc kusů samořiditelných automobilů

Bývalý startup Googlu Waymo si objednal dalších 62 tisíc kusů samořiditelných automobilů

Jeden z nejnadějnějších startupů na poli autonomních vozidel Waymo, který vznikl jako projekt Googlu a později se přesunul pod jeho mateřskou společnost Alphabet, razantně rozšiřuje svoji flotilu vozidel. Od koncernu Fiat Chrysler si totiž startup objednal na 62 tisíc kusů hybridních minivanů Chrysler Pacifica v hodnotě přes miliardu dolarů, které se chystá vybavit svojí samořiditelnou technologií.

Waymo je zároveň v jednání s automobilkou o možné spolupráci na prodeji takto vybavených vozidel zákazníkům, což by značně urychlilo adopci novodobé technologie v běžném provozu. Od tohoto kroku je ovšem pravděpodobně daleko a Waymo spíše dříve začne licencovat automobilkám pouze svoji samotnou technologii a zároveň se věnovat přepravnímu byznysu.

Podívejte se do stylového coworkingového prostoru Opero v Praze

Přibližně před 18 měsíci byl v historickém objektu Štencova domu v Praze na Starém městě otevřen nový...

Ostatně již nyní má Waymo v ulicích kolem 600 aktivních automobilů, konkrétně v amerických státech Arizona, Washington, Michigan, Georgia a samozřejmě také v Kalifornii. V arizonském Phoenixu navíc testuje vozidla již zcela bez řidiče. Arizona je známa pro svůj benevolentní přístup k testování podobných technologií a již dříve si ji vybral také Uber, který ovšem v průběhu roku narazil na první smrtelnou nehodu, která testování dočasně pozastavila.

Vozidla Chrysler Pacifica jsou mimo jiné pro účely autonomní přepravy osob zcela ideální. Minivany zvládnou pojmout až osm osob najednou, jsou jedny z nejlépe hodnocených na trhu z pohledu bezpečnosti a jejich průměrná spotřeba činí pouze 2,8 litru na 100 kilometrů. Kromě těchto vozidel uzavřelo Waymo partnerství také s Jaguarem, které mu přinese 20 tisíc kusů modelu I-Pace.

Foto: Waymo, Jaguar