Bezpečnostní kamery AI Guardsman mají díky umělé inteligenci omezit krádeže v obchodech
, /

Bezpečnostní kamery AI Guardsman mají díky umělé inteligenci omezit krádeže v obchodech

Bezpečnostní kamery AI Guardsman mají díky umělé inteligenci omezit krádeže v obchodech

Jelikož zlodějů, kteří kradou v obchodech, neustále přibývá a obchody kvůli tomu ztrácí tisíce dolarů ročně, vývojáři přišli na způsob, jak tomu zabránit. Pomoci k tomu má bezpečnostní kamera, která dokáže díky umělé inteligenci chytit zloděje přímo při činu. Výsledkem spolupráce japonské telekomunikační firmy NTT East a technologické společnosti Earth Eyes je kamera s názvem AI Guardsman, která je vybavena umělou inteligencí a schopna rozpoznat typické chování zlodějů.

Základem jejího fungování je technologie vyvinutá univerzitou Carnegie Mellon v Pensylvánii se schopností sledovat chování zákazníků v obchodě a varovat personál ve chvíli, kdy se člověk začne chovat podezřele. Technologie byla zveřejněna minulý rok na platformě GitHub, která nabízí prostor pro sdílení open source projektů, s cílem tuto myšlenku více rozšířit.

Elon Musk odhalil parametry chystaného pickupu Tesly. Má utáhnout až 136 tun

Včerejší bohatá twitterová aktivita Elona Muska opět potěšila jeho příznivce, konkrétně ty, kteří fandí...

Kamera AI Guardsman funguje na principu identifikace typického chování zlodějů těsně předtím, než se rozhodnou krást. Tím je například hledání kamer v okolí nebo neklidné rozhlížení kolem sebe. Díky schopnosti sledovat rádius 144 stupňů a vzdálenost do několika metrů je kamera schopná zachytit podezřelé chování a na základě toho zaslat varování personálu včetně přesného místa a fotografie daného člověka.

Několik různých testů ukázalo, že krádeže v obchodě připraví prodejny o tisíce dolarů ročně, proto by se investice do tohoto typu kamer měla vyplatit. Cena samotné kamery je nyní stanovena na 2 200 dolarů, tedy přibližně 49 460 korun, ke kterým je třeba připlácet ještě 41 dolarů (cca 921 korun) měsíčně za poskytnuté úložiště.

V objektech, kde byla kamera umístěna, klesl počet krádeží za sledované období zhruba na polovinu. Odborníci tvrdí, že vývoj těchto kamer může pomoci v desítkách dalších odvětvích. Technologie může být využita i například ve zdravotnictví k rehabilitaci pacientů s psychickými onemocněními či posunout kupředu fungování samořídících aut při detekci pohybů chodců.

Foto: Earth Eyes