Pentagon chce zamezovat teroristickým útokům vozidly pomocí rádiových vln, které na dálku vypnou motor
, /

Pentagon chce zamezovat teroristickým útokům vozidly pomocí rádiových vln, které na dálku vypnou motor

Pentagon chce zamezovat teroristickým útokům vozidly pomocí rádiových vln, které na dálku vypnou motor

Teroristické útoky na civilisty páchané řidiči vozidel jsou vzhledem ke svému jednoduchému a nenákladnému provedení čím dál častější. Uvědomuje si to řada zemí včetně Spojených států amerických, které chtějí těmto útokům zamezit novou technologií založenou na rádiových vlnách.

Ministerstvo obrany Spojených států amerických v rámci interního projektu Joint Non-Lethal Weapons Program pracuje na nástroji, který na dálku dokáže zastavit vozidlo pomocí vysoce výkonných mikrovln. Ty mají být vysílané skrze speciální zařízení, nazývané jako Radio Frequency Vehicle Stopper.

Apple spojí virtuální a rozšířenou realitu. Vyvíjí headset s rozlišením až 16K

Apple se již několik let usilovně zabývá rozšířenou realitou (AR), tedy technologií, která kombinuje reálný...

V praxi by to znamenalo, že pokud by se určitou rychlostí řítilo podezřelé vozidlo například do davu lidí, takzvaný Radio Frequency Vehicle Stopper by jej zachytil a dálkově zablokoval veškeré elektrický komponenty motoru, čímž by vůz nebyl schopen dalšího provozu.

Pentagon má aktuálně vyvíjet dva typy této technologie. Prvních z nich je přenosné zařízení, které se vleze například do kufru policejního či vojenského auta a dokáže vyslat zneškodňující rádiové vlny do dálky 50 metrů. Druhý má být založen na statickém uchycení (například u supermarketů nebo obecně frekventovanějších místech), jenž by pracoval s dvojnásobnou vzdáleností.

Toronto, New York, Berlín a další

Vývoj takového systému, na kterém Pentagon ve svých dílnách pracuje, je zcela logickou reakcí na vzrůstající počet teroristických útoků pomocí aut. Ať už se jedná o dubnový útok v Torontu nebo o tragické události v New Yorku, Londýně, Barceloně či Berlíně. Podobných útoků je samozřejmě více.

Foto: David B. Gleason (Wikimedia Commons)