OPod Tube: levný a netradiční způsob bydlení, kterým chce Hongkong řešit svou bytovou krizi
, /

OPod Tube: levný a netradiční způsob bydlení, kterým chce Hongkong řešit svou bytovou krizi

OPod Tube: levný a netradiční způsob bydlení, kterým chce Hongkong řešit svou bytovou krizi

Architektonické studio James Law Cybertecture navrhlo zajímavé řešení, díky němuž by populace v Hongkongu nemusela vynakládat přehnaně vysoké částky za pronájem nemovitostí. Toto asijské město, které je mimo jiné významným obchodním a ekonomickým centrem světa, totiž již mnoho let čelí výrazné bytové krizi a ceny bytů, potažmo domů či například parkovacích míst, neustále rostou. OPod Tube chce tuto situaci řešit zajímavou alternativou.

OPod Tube je nízkonákladové rourovité obydlí, které je vyrobeno z vodovodních trubek. Uvnitř skrývá plochu o rozměrech 11 metrů čtverečních, jež nájemcům nabízí prostor  pro nezbytné vybavení: rozkládací pohovku, pracovní stůl, kuchyň, minimalisticky řešené skříně, police a koupelnu s toaletou, která je oddělena vnitřními dveřmi. Samozřejmostí jsou i okna na začátku a konci této obyvatelné roury včetně vchodových dveří.

Facebook za první 3 měsíce letošního roku smazal přes 580 milionů falešných účtů

V souvislosti s mnoha změnami, kterými Facebook v posledních týdnech a měsících prochází, začíná společnost...

Celý koncept OPod Tube vychází z trendu takzvaných „mikrobytů“, které se v asijských zemí, zejména v Hongkongu, stávají velice oblíbenými, a to hlavně kvůli ceně za nájem. Co se týče tohoto řešení z dílen architekta Jamese Lawa, měsíční nájem má stát 400 dolarů (cca 8 700 korun), přičemž dvě třetiny této částky půjdou na spořící účet nájemce a zbytek do vylepšování ostatních „bytů“. Pro srovnání je tato suma takřka třetinová oproti základním bytům v Hongkongu.

Oficiálně by se měl první OPod Tube pro nájemce zpřístupnit v průběhu letošního července. Sloužit má zejména pro mladé lidi, kteří hledají jednoduchý způsob bydlení a nemají vysoké nároky. Jak sám Law uvádí, nejedná se o byty určené pro dlouhodobé bydlení, nýbrž krátkodobé v horizontu několika měsíců, což je vzhledem k velice malému prostoru vcelku logické.

Foto: James Law Cyberture