Estonsko bude využívat geny svých obyvatel k předpovědi nemocí a vylepšení zdravotnictví
, /

Estonsko bude využívat geny svých obyvatel k předpovědi nemocí a vylepšení zdravotnictví

Estonsko bude využívat geny svých obyvatel k předpovědi nemocí a vylepšení zdravotnictví

Estonská vláda v březnu oznámila, že bude nabízet genetické testování zdarma 10 tisícům občanů jako součást programu národní personalizované medicíny. Účastníci budou moci darovat vzorky své krve estonské biobance, která provede genotypizaci, a na základě toho bude moci varovat ty, kteří by mohli mít v budoucnu sklony ke kardiovaskulárním onemocněním, diabetu 2. typu či rakovině prsu.

Lili Milani, vědkyně působící v Estonském genomovém centru na Tartuské univerzitě a členka skupiny personalizované medicíny, poskytla informace internetovému magazínu TNW. V rozhovoru vysvětluje, že hlavním cílem projektu, který je prováděn za spolupráce s Ministerstvem sociálních věcí a Národního institutu zdravotního rozvoje, je pomoci estonskému zdravotnickému systému zjistit možné sklony k nemoci. Za cíl si kladou jak snížení poplatků za estonské zdravotnictví, tak i zlepšení kvality života obyvatel.

Uber plánuje utratit stovky milionů korun za nové vývojové centrum pro létající taxi

O přepravním gigantu Uber je v posledních týdnech hodně slyšet, především pak v souvislosti s plány na vývoj...

„Na základě vzorků prvních 50 tisíců účastníků jsme zjistili spoustu souvislostí mezi různými genetickými variantami a nejčastějšími chorobami. Vzhledem k tomu, že máme možnost používat elektronické záznamy všech účastníků, dokážeme již zjistit různá genetická rizika, která vedou ke spuštění choroby účastníků. Během výzkumu byla většina z nich zdravá, ale u spousty z nich jsme z jejich elektronického záznamu přišli na choroby, které se u nich projevily během posledních třech až pěti let,“ vysvětluje Milani.

Kromě předpovědi nemocí i jednodušší dávkování léků 

Genetická databáze však nebude sloužit pouze k prevenci chorob, ale také k vylepšení současné léčby. Genotypování společně s elektronickými předpisy, které v Estonsku fungují, může pomoci identifikovat jednotlivce se špatnou reakcí na léky či vysokým rizikem pro jejich nežádoucí účinky. Díky celému procesu bude tedy nyní mnohem jednodušší najít ten správný lék i dávkování pro jednotlivce na základě jejich typů genů. V současnosti dokáže biobanka účinky předpovědět pro 28 různých léků, které jsou v dnešní době ve velké míře předepisovány.

Vše výše zmíněné je důkazem toho, že Estonsko je dokonalým místem k vývoji někdy téměř utopických myšlenek (nejen) v oblasti zdravotnictví. Vzhledem k tomu, že se estonská vláda zaměřuje ve velké míře na digitalizaci celé země, je oproti zbytku Evropy napřed. Příkladem může být tzv. estonská elektronická občanka, díky které mohou obyvatelé země například volit z domova nebo si usnadnit podnikání.

„Nepotřebujeme, aby účastníci vyplňovali dlouhé formuláře nebo nám odevzdávali všechny lékařské záznamy. V dnešní době funguje vše digitálně, a proto můžeme propojit data z těchto národních zdravotnických organizací k vytvoření profilu každého účastníka. A to je přesně to, co dělá tento projekt unikátním,“ dodává Milani.

I to je důvod, proč Estonsko může relativně jednoduchý genetický test v hodnotě 50 eur (některé složitější testy i za 1 000 eur) proměnit ve zdravotnický nástroj dostupný pro veřejnost, který je schopen značně vylepšit životy obyvatel země. Podmínkou pro úspěch je však výzkum z biobanky přesunout do ordinací jednotlivých lékařů, což také Estonsko plánuje v nejbližší době udělat.