Mark Zuckerberg se kvůli skandálům Facebooku intenzivně připravuje na slyšení před americkým Kongresem
, /

Mark Zuckerberg se kvůli skandálům Facebooku intenzivně připravuje na slyšení před americkým Kongresem

Mark Zuckerberg se kvůli skandálům Facebooku intenzivně připravuje na slyšení před americkým Kongresem

Zakladatel a CEO Facebooku Mark Zuckerberg je několik posledních týdnů pod obrovským tlakem v souvislosti s nejrůznějšími problémy ohledně využití dat Facebooku třetí stranou pro politické účely, soukromí uživatelů a také podrobností o tom, jak přesně sleduje své uživatele a jak s informacemi dále nakládá. Jeho nejtěžší zkouška má ale teprve přijít, a to již zítra.

Během úterka má totiž Zuckerberg vystoupit před Kongresem Spojených států amerických, kde bude skládat pravděpodobně svoji vůbec nejtěžší zkoušku v historii celé firmy. Musí totiž vysvětlit a zároveň obhájit některé postupy Facebooku, určit jasnou strategii dalšího vývoje firmy a nakládání s daty a zároveň jasně určit hranici toho, kde končí Facebook jako sociální síť, která slouží především pro zábavu a kde začíná takřka veřejná služba, která napřímo ovlivňuje životy miliard lidí.

Amazon začne do dvou let natáčet svoji adaptaci Pána prstenů. Stát ho má až miliardu dolarů

Poté, co americký e-commerce gigant Amazon vloni koupil práva k natočení vlastního seriálu s tématikou Pána...

Představte si tak nyní obrovský tlak, kterému musí jako ředitel jedné z největších a nejhodnotnějších firem světa čelit. Nejde jen o samotnou obhajobu před kongresem, ale o celou budoucnost firmy a také jeho postu v jejím vedení. Pokud Zuckerberg kongres nepřesvědčí, může to mít za následek jeho odvolání z funkce CEO a také přísnější postihy za nesprávné využití soukromých dat.

Zuckerberg tak v úterý vymění své ikonické šedé tričko, které nosí téměř denně, za reprezentativní oblek a začne svůj dvoudenní maraton ve Washingtonu D.C., kde se objeví hned na několika slyšeních. Kongres bude chtít přesvědčit o tom, že Facebook absolutně zamezí možnému využití svých dat pro zahraniční politické účely a že vytvoří sadu nástrojů, kterými bude chránit soukromí uživatelů na mnohem vyšší úrovni. S tím už ostatně začal představením nového centra pro nastavení soukromí.

Zodpovědný přístup i nervozita

Kromě nových nástrojů a zamezení budoucích přešlapů se má ale Zuckerberg také omluvit za jednání Facebooku v posledních letech, které byly často na hraně nebo přehlíženy vedením. O tom, že je Zuckerberg opravdu nervózní a chce udělat jen ten nejlepší dojem svědčí fakt, že si již před necelými 2 týdny najal tým expertů, kteří s ním procházejí modelové situace a nepříjemné otázky, které by mohl od představitelů kongresu obdržet.

Mimochodem jeden ze speciálních asistentů v týmu dříve radil například bývalému americkému prezidentovi Georgi W. Bushovi a chce se postarat o to, že Zuckerberga během následujících dvou dnů nic nepřekvapí. Kromě množství lidí, kteří ho učí správné rétorice a simulují možné prostředí, má kolem sebe CEO Facebooku také tým právníků z právnické firmy WilmerHale.

Ti ho naopak připraví na specifické otázky, které mohou mít představitelé tvorby nových zákonů v souvislosti s úniky dat, a také na to, jak správně protistraně odpovídat v případě, že bude během své odpovědi několikrát přerušen doplňujícími dotazy. Mimo tohoto přímého týmu, který jedná se Zuckerbergem na denní bázi, je připraven také další tým pro komunikaci s médii a s řešením možných nepříjemných situací, jako například, kdy vyjde najevo další skandál nebo kdy se kongres k celé situaci postaví negativně.

Vyústění situace již ve středu

Situace kolem slyšení u amerického kongresu je velmi ojedinělá a i v případě veřejných problémů uvnitř největších společností jako Apple, Microsoft či Google, většinou na podobné slyšení ze strany CEO firem nedochází. Doufejme tedy, že se po jednání mezi kongresem a Facebookem podaří v situaci nastolit jistý řád a firma se zaváže k tomu, že bude k datům svých uživatelů přistupovat mnohem obezřetněji a že udělá vše proto, aby podobným situacím v budoucnu zamezila. To vše se dozvíme nejpozději ve středu.

V očích veřejnosti si Facebook získal několik plusových bodů po tom, co zásadně upravil své obchodní podmínky a podmínky ochrany soukromí, stejně jako přepracoval nástroje pro nastavení soukromí, umožnil stažení veškerých osobních dat z Facebooku a přiznal se k tomu jak a proč sleduje konverzace uživatelů ve Facebook Messengeru, kde jim brzo nabídne možnost kompletního promazání historie.