Létající taxi financované spoluzakladatelem Googlu mají fungovat už za tři roky
, /

Létající taxi financované spoluzakladatelem Googlu mají fungovat už za tři roky

Létající taxi financované spoluzakladatelem Googlu mají fungovat už za tři roky

Iniciativ a projektů v oblasti létajících taxi rapidně přibývá, a tak se do tohoto perspektivního odvětví postupně zapojují i největší jména technologického průmyslu. Konkrétně projekt Kitty Hawk zafinancovaný spoluzakladatelem Googlu a nynějším CEO holdingu Alphabet Larry Pagem odhalil v pondělí prototyp svého výtvoru zvaného Cora. Do plného provozu by se měl dostat za tři roky, aktuálně získal první letecké licence a je testován na Novém Zélandu.

Cora je dvojmístný, plně elektrický a autonomní dopravní prostředek s doletem do 100 kilometrů. Jeho maximální rychlost činí 180 kilometrů v hodině. Na křídlech s rozpětím jedenácti metrů se pak nachází rovný tucet vrtulí, které slouží pro vertikální vzlet a přistání, Cora tedy nepotřebuje ke svému použití ranvej. Horizontální let je pak zajištěn jednou zadní vrtulí.

Bikesharingová služba ofo, která funguje i v Česku, získává od Alibaby 866 milionů dolarů

Čínská platforma pro sdílení jízdných kol ofo, která je od října minulého roku dostupná i v Praze, získala v...

Jak se bude Cora skutečně vyvíjet dále, je spekulativní. Jak upozorňuje web TheNextWeb, Kitty Hawk sliboval vytvoření dronu pro jednoho pasažéra do konce roku 2017, k čemuž nakonec nedošlo. Stejně tak se nevyplnily optimistické plány zavedení leteckého dopravního systému v Dubaji do konce roku 2017.

Cora je proporčně podobná jinému projektu, zvanému Lilium. Ten svůj první bezpilotní let provedl kousek od německého Mnichova už v dubnu 2017 a později se k jeho tvůrcům přidali experti z Tesly nebo Airbusu. Lilium se však svého harmonogramu drží a ostrý provoz plánuje na rok 2025.

V letectví nové generace se angažují i Češi

Ačkoliv elektrická letadla se lidstvo pokouší vytvořit od padesátých let dvacátého století, bez spalovacích paliv by ani dnešní letectví fungovat nemohlo. Ambiciózní plány má Uber s novou službou UberAir, na delších vzdálenostech se chtějí angažovat například startup Zunum Aero, britská aerolinka EasyJet či samotné Norsko. To se nechalo slyšet, že chce být první zemí, která bude k vnitrostátním letům užívat jen elektrická letadla.

V neposlední řadě v tomto odvětví začal podnikat i Čech Michal Illich se svým projektem Zuri. Přestože jeho počin v tuto chvíli nemá jasnější obrysy, slibuje dolety až v řádech stovek kilometrů a stejně jako jeho konkurence také vertikální vzlet. Právě s Michalem Illichem vám mimo jiné v následujících týdnech na CzechCrunchi přineseme rozhovor.

Foto: Cora, EasyJet