Vodafone a Nokia chtějí do roku 2019 zajistit pokrytí Měsíce internetovým připojením

Sice se ještě nedokážeme jako lidstvo podívat na samé dno oceánu, ale už umíme téměř zcela běžně létat mimo Zemi a prozkoumávat cizí planety či Měsíc. O revoluci v tomto ohledu se snaží mnoho projektů, včetně Virgin Galactic miliardáře Richarda Bransona, Blue Origin Jeffa Bezose z Amazonu nebo Elon Musk a jeho startup SpaceX, který posílá rakety mimo Zemi několikrát za rok.

Právě SpaceX by měl pomoci s vcelku netradiční misí, do které se pustila německá společnost PTScientists ve spolupráci s Audi, Nokií a Vodafonem. PTScientists chce totiž vytvořit na Měsíci telekomunikační síť 4G LTE, která by měla zajistit vysoce kvalitní přenos záznamu a jakýchkoliv dat z Měsíce na Zemi.

galaxys9

Přečtěte si takéSamsung představil nový Galaxy S9 s nadupanou kamerou a kopií Animoji z iPhonu X

I když na první pohled Audi vypadá jako zvláštní partner, pro celou misi poskytne speciální terénní vozítka, která budou mezi sebou přenášet signál prostřednictvím 1800 MHz frekvence ve 4G síti a posílat ho do telekomunikační věže Vodafonu, odkud pak dále data poputují až do berlínského sídla PTScientists.

spacexcsr

Německá firma by měla finálně začít s budováním nové sítě během roku 2019, prozatím testuje technologii, na které spolupracuje se zmíněnými partnery. Dalším z nich je pak také zmíněný SpaceX Elona Muska, který v rámci mise příští rok vynese z floridského Mysu Canaveral raketu Falcon 9 se vším potřebným vybavením.

Odmítnutí nové technologie

S nastupující technologií 5G, která se bude testovat už během několika příštích měsíců, například na západním pobřeží USA, se spekuluje o tom, proč PTScientists upřednostnila 4G síť před 5G. Dle Vodafonu, který je jedním z partnerů, je to dáno tím, že 5G je zatím moc nová technologie, která není otestovaná a mohlo by to způsobit velmi nákladné komplikace v průběhu mise.

rover

Foto: PTScientists, SpaceX

Spoluzakladatel CzechCrunche, nadšenec do byznysu, designu, kryptoměn, cestování a nejrůznějších technologií.