SpaceX úspěšně vyneslo do vesmíru internetové satelity. Přistání části rakety nedopadlo dle představ
, /

SpaceX úspěšně vyneslo do vesmíru internetové satelity. Přistání části rakety nedopadlo dle představ

SpaceX úspěšně vyneslo do vesmíru internetové satelity. Přistání části rakety nedopadlo dle představ

Vesmírný startup Elona Muska SpaceX dnes, dva týdny po úspěchu s Falcon Heavy, vynesl na raketě Falcon 9 do vesmíru španělskou družici PAZ a dva satelity vlastní společnosti Starlink, které mají v budoucnu generovat mnohonásobně rychlejší a stabilnější internet pro celý svět. Část rakety, která měla dle plánu přistát ve speciální síti na lodi, se však zřítila do oceánu.

Během odpoledne středoevropského času odstartovala z kalifornské Vandenbergovy letecké základny další raketa Falcon 9 z dílen SpaceX. I když byl start původně plánován na 17. února, z důvodu dodatečných kontrol musel být přesunut až na dnešek. To však neovlivnilo náklad, který byl v rámci této mise úspěšně doručen na orbit.

Hackeři zneužili cloudové servery Tesly k těžbě kryptoměn

Jak v zahraničí, tak v České republice se v posledních zhruba dvou letech rozmohlo mezi hackery zneužívání...

Muskův startup vynesl na nízkou oběžnou dráhu jak španělskou družici PAZ, jež má sloužit pro radarové sledování Země, tak i první dva z plánovaných dvanácti tisíců satelitů pro „vesmírný internet“ pod hlavičkou satelitní firmy Starlink.

Díky těmto satelitům by mělo být zajištěno lepší internetové pokrytí v USA a následně i po celém světě. Musk s tímto inovativním projektem cílí zejména na místa, kde nejsou internetové optické kabely či vysílací věže tak dostupné.

Selhání drahého krytu rakety Falcon 9

I přes fakt, že náklad byl úspěšně na oběžnou dráhu vynesen, se celá mise neobešla bez problémů. Aerodynamický kryt nosné rakety Falcon 9 měl být totiž vůbec poprvé zachycen do obří sítě napnuté na lodi, čímž by se zajistila jeho znovupoužitelnost. Tento plán však selhal a kryt, který se nachází na špici rakety a slouží jako ochrana citlivého nákladu, se zřítil do oceánu.

Kryt měl podle všeho minout síť lodi, která byla pojmenována jako Mr. Steven, o několik set metrů. Musk následně sdílel fotky plovoucího krytu na svém Instagramu s komentářem, že se nijak výrazně po zřícení neponičil.

Je teď otázkou, zdali bude v tak dobré kondici, aby se dal použít znovu, nicméně z hlediska peněz by to byla pro SpaceX dobrá zpráva – jen samotný kryt totiž vychází na šest milionů dolarů, v přepočtu tedy nějakých 123 milionů korun. To je pro představu přibližně desetina ceny startu a konfigurace rakety Falcon 9.

Foto: SpaceX