NASA zveřejnila unikátní panorama z Marsu zachycené sondou Curiosity

NASA zveřejnila unikátní panorama z Marsu zachycené sondou Curiosity

, /
NASA zveřejnila unikátní panorama z Marsu zachycené sondou Curiosity

Koncem roku 2011 poslal americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) na povrch Marsu sondu Curiosity za účelem zkoumání a prověřování případných stop po životě. S celým tímto procesem, který již trvá přes pět let, se pojí i pořizování nejrůznějších fotografií, které ukazují Rudou planetu v neobvyklém podání.

NASA zveřejnila zajímavé video s panorama vyobrazující širokoúhlý pohled na krajinu Marsu, které zachytila právě Curiosity. Panorama složené ze 16 snímků ukazuje vedle pohoří 3,5 miliard let starého kráteru Gale nebo náznaku koryta, kterým mohla v minulosti proudit voda, také 18kilometrovou cestu, jež Curiosity během své mise zatím urazila.

Brněnské Kentico loni navýšilo tržby na 473 milionů Kč. Zisk překročil 85 milionů

Jedna z největších českých IT firem Kentico Software, která se zabývá řešeními pro správu webových stránek,...

Na celém dvouminutovém videu, jež je doplněné o komentář vědce z projektu Mars Science Laboratory Ashwina Vasavady, je patrně nejzajímavější ono barevně upravené nebe a okolí, které má reflektovat světelné podmínky na Zemi.

Nyní je otázkou, zdali podobné záběry uvidí někdy v dohledné budoucnosti naživo i člověk. Velké plány s „osídlením“ Marsu má nejen technologický mág Elon Musk a jeho vesmírný startup SpaceX, ale také například letecký gigant Boeing, jehož raketa by na Rudou planetu měla dorazit ještě před tou Muskovou.

Foto: NASA Jet Propulsion Laboratory (reprofoto, YouTube)