Alza začíná prodávat speciální počítačové sestavy pro těžbu kryptoměn

Největší český eshop Alza.cz se věnuje kryptoměnám již dlouho. Začalo to podporou plateb při objednávkách, pokračovalo umístěním bitcoinového bankomatu přímo uvnitř hlavní provozovny na Praze 7 a nyní to končí u velkého rozšíření specializované sekce pro těžbu kryptoměn, která obsahuje celé rigy, neboli počítačové sestavy, ale i samostatné grafické karty vhodné pro těžbu či zdroje.

V nabídce tak přibyla například sestava Alza Mining RX580 s procesorem Intel Celeron G3930 Kabylake 2.9GHz, 4 GB RAM a 6 kusy grafické karty AMD Radeon Sapphire NITRO+ RX580 OC 4GB, která je k dispozici pouze na živnostenský list a nemohou ji tak kupovat běžní zákazníci. Na ní je přímo předinstalovaný software pro těžbu kryptoměn SimpleminingSMOS.

Abu Dhabi Formula One Grand Prix

Přečtěte si takéPavel Turek: Esport aneb od zábavy pro geeky k miliardovému byznysu

Těžba kryptoměn obecně představuje nový problém pro výrobce grafických karet, stejně jako pro hráče a profesionály, kteří tento fenomén nezajímá a chtějí si pouze zahrát nebo pracovat. Určité typy karet totiž díky vysokému zájmu nelze pořídit vůbec, některé s dlouhou dobou dodání a některé pouze z druhé ruky za až několikanásobně vyšší částky, než je běžná cena.

rx580

Alza Mining RX580 (6x AMD Radeon Sapphire NITRO+ RX580 OC 4GB) za 79 990 Kč

Alza tak naskočila na trend, který ocení mnoho lokálních těžařů – tedy alespoň pokud eshop zvládne pokrýt zvýšenou poptávku a pokud nebude většina rigů i karet stále mimo dostupnost. Kromě komponentů pak Alza nabízí také asi nejlepší kryptoměnovou peněženku Ledger Nano S s cenou 2899 korun a pro začátečníky podrobný návod na to, jak vlastně kryptoměny těžit – konkrétně pro měny jako Monero, ZenCash, Vertcoin, Ripple, ale samozřejmě také Ethereum, Bitcoin nebo Litecoin.

Foto: Alza

Spoluzakladatel CzechCrunche, nadšenec do byznysu, designu, kryptoměn, cestování a nejrůznějších technologií.