Zakladatel WikiLeaks Julian Assange se kvůli ochraně před vydáním stal ekvádorským občanem

Hacker a zároveň zakladatel kontroverzního serveru WikiLeaks, který pravidelně publikuje citlivá vládní a korporátní data, Julian Assange, je již téměř pět a půl roku stíhán americkou vládou za uveřejnění armádních dokumentů a videí. Kvůli své bezpečnosti se po zahájení stíhání ukryl na území ekvádorské ambasády v Londýně, kde mu zároveň nehrozil ani postih za údajné znásilnění ve Švédsku (které bylo již odloženo) či za porušení podmínek kauce právě v Británii.

Po necelých 6 letech se navíc nyní Assange dočkal také ekvádorského občanství, které mu zaručuje určité výhody, jako například ochranu před londýnskou policií v rámci ambasády – a to i když tímto krokem ztratil status politického azylanta. Vláda Ekvádoru mu totiž po udělení občanství, které doplňuje jeho původní australské, udělila diplomatickou ochranu.

roklen

TipČeskému fintech startupu RoklenFx vzrostl obrat směn o 263 procent na 10 miliard Kč

Ekvádorská vláda zároveň jedná s hlavními představiteli země o tom, aby se mohl Assange bez problému pohybovat na jiném území, než je ambasáda, a zároveň na rozumné dohodě mezi oběma stranami. To pro něj ovšem stále neřeší možné stíhání ze strany USA.

Své nové občanství potvrdil Assange i na svém Twitteru:

WikiLeaks stále v plné síle

I přes problémy se zákonem kontroverzní server WikiLeaks stále funguje, a to na základě dobrovolných příspěvků svých uživatelů, které web přijímá formou platby v kryptoměnách Bitcoin, Litecoin či Zcash. Nedávno WikiLeaks zveřejnilo těsně po oficiálním vydání knihu amerického prezidenta Donalda Trumpa s názvem „Fire and Fury“ a přililo tak olej do ohně americké vlády.

Foto: New Media Days / Flickr

Spoluzakladatel CzechCrunche, nadšenec do byznysu, designu, kryptoměn, cestování a nejrůznějších technologií.