Podívejte se na novou raketu SpaceX, která má již příští měsíc na Mars poslat Teslu Roadster
, /

Podívejte se na novou raketu SpaceX, která má již příští měsíc na Mars poslat Teslu Roadster

Podívejte se na novou raketu SpaceX, která má již příští měsíc na Mars poslat Teslu Roadster

O Elonu Muskovi je známé, že se rozhodně nebojí různých experimentů, kterými nejen udivuje svět, ale zároveň dokáže prodat takřka cokoliv, co jeho společnosti dělají, protože je každý takový krok i skvělým marketingovým tahákem. I přesto, že se staly starty raket jeho vesmírného startupu SpaceX takřka rutinnou, má stále svá esa v rukávu.

Nyní totiž SpaceX postupně chystá start zcela nové rakety s označením Falcon Heavy, která by měla poprvé vyletět do vesmíru v lednu příštího roku a sebou vzít velmi nestandardní náklad. Místo běžného zatížení v podobě betonu chce SpaceX poslat k oběžné dráze Marsu původní model elektromobilu Tesla Roadster v červené barvě.

České O2 prodalo za 70 milionů Kč svůj podíl v přepravním startupu Taxify

Zhruba před rokem a půl telekomunikační společnost O2 Czech Republic prostřednictvím svého startupové akcelerátoru...

Musk to potvrdil na svém Instagramu a dodal k tomu několik fotografií z aktuálních příprav na půdě floridského Cape Canaveral, kde se momentálně Falcon Heavy nejen nakládá, ale i připravuje k samotnému startu. Právě Falcon Heavy by měl k nízké oběžné dráze dostat náklad o hmotnosti až 63,8 tun, k samotnému Marsu pak 16,8 tun a ke vzdálenému Plutu 3,5 tuny.

Pokud se vše podaří a start i přistání bude úspěšné, chce v příštím roce SpaceX poslat do vesmíru i dva kosmonauty, kteří se podívají k Měsíci. Už nyní by mělo jít o vůbec nejvýkonnější raketu v rámci USA a jako další krok SpaceX chystá vývoj raket BFR, které by měly v budoucnu umožnit meziplanetární cestování a přepravu z jednoho konce Země na druhý do několika hodin.

Leden tedy bude pro SpaceX zlomový a i přesto, že se neočekávají nějaké zásadní problémy – i s ohledem na předchozí zkušenosti s technologií – Musk sám dodává, že by mohlo teoreticky dojít po zažehnutí rakety k jejímu výbuchu. Byť je pravděpodobnost téměř nulová.

Foto: Elon Musk / Instagram