Edward Snowden vyvinul aplikaci, která přetvoří běžný telefon na bezpečnostní systém
, /

Edward Snowden vyvinul aplikaci, která přetvoří běžný telefon na bezpečnostní systém

Edward Snowden vyvinul aplikaci, která přetvoří běžný telefon na bezpečnostní systém

Edward Snowden, bývalý systémový administrátor americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) a technik CIA, který je známý zejména díky kontroverznímu vynesení přísně tajných informací o sledování telefonů lidí po celém světě, nově přichází s tématickým nástrojem, jenž má uživatele chránit v případě narušení fyzického soukromí.

Tím nástrojem je Haven, aplikace pro operační systém Android, která využívá komponenty běžných telefonů jako mikrofon, kameru, světelné senzory, akcelerometry nebo napájecí port k tomu, aby z telefonu vytvořila bezpečnostní systém.

Apple údajně vyvíjí novou verzi sluchátek AirPods, která má být představena příští rok

Ať už máte na bezdrátová sluchátka AirPods od Applu názor jakýkoliv, nelze jim upřít jednu věc – pokročilou a...

V praxi to může vypadat tak, že telefon s touto aplikací, který je umístěn například v pokoji domu, detekuje jakýkoliv pohyb a následně uživateli pošle informace v podobě fotky či videonahrávky o tom, že v místnosti někdo je. Dokonce vnímá i odlesky blesku u fotoaparátu či telefonu a obecně jakékoliv jiné světelné narušení.

Nezbytnou podmínkou je, aby měl uživatel u sebe svůj hlavní telefon, kam informace poputují. Zařízení odložené v místnosti tak slouží výhradně jednoúčelově, a to jako bezpečnostní prvek a informační prostředník mezi uživatelem a narušitelem.

Získané audiovizuální údaje jsou poté zasílány na hlavní zařízení prostřednictvím komunikační aplikace Signal, která je nativně end-to-end šifruje. Pro případ ještě vyššího zabezpečení je možné Haven používat i skrze aplikaci Orbot, jež funguje v anonymizovaném „darknetovém“ systému Tor.

Haven, která byla vytvořena ve spolupráci s vývojářskou skupinou z Guardian Project a neziskovou americkou organizací na podporu svobody slova a tisku Freedom of the Press Foundation (kde je Snowden mimo jiné prezidentem), je založena na modelu open-source a momentálně je ve fázi beta testování. V budoucnu se plánuje také verze pro iOS.