BMW postaví v Česku polygon za čtyři miliardy pro testování samořídících aut
, /

BMW postaví v Česku polygon za čtyři miliardy pro testování samořídících aut

BMW postaví v Česku polygon za čtyři miliardy pro testování samořídících aut

Není tajemstvím, že německá automobilka BMW, která má pod sebou také značky Mini či Rolls-Royce, plánuje vyrábět samořídící vozy a do pěti let (podle vyjádření CEO BMW Haralda Krügera) je nabídnout běžné veřejnosti. S touto iniciativou se logicky pojí nejen pečlivé technologické postupy, ale také místa, kde se autonomní vozy budou testovat. A podle všeho má v tomto testování sehrát výraznou roli i Česká republika.

BMW chce totiž v Česku postavit polygon s různými typy silnic o délce 109 kilometrů, kde by se samořídící vozidla mohla testovat. Podle Hospodářských novin, které o této novince informují, má areál vyrůst do roku 2021 na Sokolovsku, konkrétně v místech mezi obcemi Lomnice, Dolní Nivy a Vintířov. Jak BMW, tak Ministerstvo průmyslu ČR odmítlo situaci komentovat.

CEO Boeingu: Na Marsu budeme dříve než SpaceX Elona Muska

Dennis Muilenburg, CEO amerického aeronautického giganta Boeing, pronesl silný výrok na adresu podnikatele Elona Muska...

Do celé výstavby, na které by se mělo podílet až 400 odborníku na IT a dopravu, se mají investovat až čtyři miliardy korun. Vzniknout by mělo i několik budov sloužících jako jistá městská zástavba, aby kulisy, ve kterých bude testování probíhat, co nejlépe interpretovaly běžný provoz.

Harald Krüger, CEO společnosti BMW

Detaily o výstavbě tuzemského polygonu zatím nejsou známy, nicméně pravděpodobnost uskutečnění je vysoká. Ostatně i ministr financí Ivan Pilný před několika měsíci pro deník MF Dnes potvrdil, že se s BMW nějakým způsobem spolupracuje, a místní developerská komunita je údajně také dobře obeznámena. Více informací by však mělo být sděleno na tiskové konferenci 15. prosince.

Nesnaží se jen BMW

Testovací okruh pro autonomní vozy v České republice řeší například i investiční skupina Accolade, která jej chce v okolí Stříbra v západních Čechách zprovoznit do roku 2022.

Vedle Tesly, Googlu (Waymo) nebo Applu na samořídících vozech pracuje i Volvo s Uberem

Foto: BMW Group PressClub Global, Volvo Cars Global Newsroom