Těžba Bitcoinu globálně vyžaduje tolik energie jako polovina České republiky či celé Slovensko

Těžba Bitcoinu globálně vyžaduje tolik energie jako polovina České republiky či celé Slovensko

, /
Těžba Bitcoinu globálně vyžaduje tolik energie jako polovina České republiky či celé Slovensko

Kdo si před rokem říkal, že je Bitcoin na svém maximu a že už nemůže dále růst, pravděpodobně se dnes tahá za vlasy. Nejsilnější kryptoměna současnosti totiž jen za měsíc vyrostla o více než 45 % a nyní se obchoduje za 8100 dolarů za kus. Souběžně s růstem jsou ale spojeny i další problémy, které souvisí se samotným jádrem technologie.

Kromě toho, že zpracování transakcí trvá delší dobu začíná být postupnou komplikací i cena energie vynaložená na těžbu Bitcoinu, která nyní dosahuje zhruba 0,13 procent z globální spotřeby při 29,05 TWh. Číslo se zdá být titěrné, ale jen za poslední měsíc vyrostlo o 30 % a díky serveru PowerCompare ho můžeme porovnat se spotřebou jednotlivých zemí.

Uber chce v Česku nalákat více řidičů. Spouští proto několik novinek včetně kontaktního centra

Česká pobočka přepravní společnosti Uber si pro tuzemský trh nachystala několik změn, díky kterým chce zlákat...

Těžba Bitcoinu tak globálně spotřebuje téměř polovinu (48,42 %) toho co celá Česká republika, která je v žebříčku PowerCompare na 41. místě a víceméně stejnou energii (102,43 %) jako sousední Slovensko. Celkem 160 zemí na světě tak spotřebuje méně energie, než je třeba vynaložit na těžbu Bitcoinu.

Průměrné roční náklady na těžbu, respektive elektrickou energii, navíc překračují již 1,5 miliardy dolarů a vypadá to, že pokud by tímto tempem pokračoval Bitcoin dále, do první poloviny roku 2020 by dorovnal celou světovou spotřebu. Do toho navíc vůbec nebereme v potaz ostatní měny, které si těžaři oblíbili.

Kdyby byl Bitcoin samostatnou zemí, dostal by se ve světovém žebříčku dle spotřeby elektrické energie na 61. místo.

Foto: PowerCompare