Island chce zamezit většímu počtu nehod díky inovativnímu 3D přechodu
, /

Island chce zamezit většímu počtu nehod díky inovativnímu 3D přechodu

Island chce zamezit většímu počtu nehod díky inovativnímu 3D přechodu

Města, respektive městský silniční provoz, jsou bohužel ideálním místem pro nejrůznější dopravní nehody. Vzhledem k velkému množství aut, lidí a hromadné dopravy dochází častokrát k velice smutným scénářům, a tak se Island rozhodl, že zkusí nelichotivé statistiky trochu upravit a ukázat možné východisko.

Islandské město Isafjordur zavedlo na jedné ze svých frekventovaných silnic inovativní přechod pro chodce, který v řidičích vyvolá nutnost zpomalit, ne-li zcela zastavit, jelikož vidí fyzickou překážku. Realita je však poněkud odlišná.

Americká vláda schvaluje využití samořídících automobilů v reálném provozu

Senát Spojených států amerických by měl v několika příštích dnech, konkrétně 4. října, na stůl dostat návrh...

Nejedná se o žádnou fyzickou překážku, nýbrž o kreativní street art, který v trojrozměrné podobě přechod vykresluje. V podstatě tedy vypadá jako řada několika levitujících bílých bloků, které řidič vidí ve svém přímém směru.

Účel tohoto bezpečnostní prvku je zřejmý: zamezení většímu počtu nehod, respektive donucení řidičů ke zpomalení. Nápad je to bezpochyby zajímavý, nicméně ti, kteří trasu jezdí často, budou po pár jízdách vědět, že se jedná o optickou iluzi a patrně to v nich nevyvolá důraz na výraznější sešlápnutí brzd. Za to pro turisty to může být dostatečný impuls.

Pozitivní výsledky v Indii

Tento inovativní typ přechodu pro chodce byl v minulosti testován také v Indii, v zemi, kde je silniční provoz na tak špatné úrovni, že kvůli němu ročně v průměru zemře na 230 tisíc lidí. Konkrétně ve městě Ahmedabad se tyto přechody testovaly na čtyřech místech a jak informuje server ČT24, výsledky byly za půlroční testování stoprocentní: žádná smrtelná nehoda.

Foto: Reprofoto (YouTube)