Intel spolu s firmou Mobileye ještě letos vyrobí a vypustí stovku samořídících vozů

Intel CEO Brian Krzanich (from left), Chairman of the Board of Management of BMW AG Harald Krüger and Mobileye Co-Founder, Chairman and CTO Professor Amnon Shashua speak at a news conference in Munich, Germany, on Friday, July 1, 2016. They are announcing a partnership among BMW Group, Intel and Mobileye to work together with the goal of bringing highly and fully automated driving into production by 2021. (Credit: BMW Group)

Do sféry autonomních vozidel se nově připojuje další silný hráč, kterému ambice k proražení na tomto rostoucím trhu, kde se angažují Tesla, Google, Apple, Uber nebo Lyft, rozhodně nechybí. Intel, světoznámý výrobce procesů z kalifornské Santa Clary, ohlásil, že spolu s izraelskou firmou Mobileye, jež nyní spadá pod křídla tohoto giganta, začne do pár měsíců s výrobou a nasazováním samořídících aut.

Intel ve svém oficiálním vyjádření uvádí, že s pomocí technologií počítačového vidění a strojového učení, které Mobileye vyvíjí, chtějí vyrobit až sto vozů vybavené čtvrtou samořídící úrovní (SAE Level 4). To znamená, že vozy, jež by se na silnicích měly v rámci testování objevit do konce letošního roku, budou zcela autonomní, respektive bez téměř žádných zásahů řidiče.

elon musk

Přečtěte si takéElon Musk potvrdil, že vytvoří vlastní Hyperloop mezi New Yorkem a Washingtonem, D.C.

Značkově a typově různorodý vozový park bude testován na nespecifikovaném území USA, Izraele a Evropy a měl by těžit z hybridního autonomního systému, do kterého obě firmy dávají své know-how. Tento systém by do budoucna mohl být i licencován třetím stranám.

„Produkce aut a jejich testováni v každodenních podmínkách nám dává okamžitou zpětnou vazbu, díky které dokážeme urychlit dodání technologií a řešení pro plně autonomní vozy,“ říká Amnon Shashua, budoucí SVP Intelu a CEO/CTO Mobileye, a dodává, že zkušební jízdy v různých lokalitách a na jinak upravených cestách jim dají cenné informace k tomu, aby věřili funkčnosti autonomních vozů po celém světě.

mobileye_080917_1

Amnon Shashua na loňské tiskové konferenci v Mnichově, kde se probírala spolupráce s BMW

Snaha o změnu regulací

Vozidla pod hlavičkou tohoto dua mají sloužit nejen jako marketingový nástroj pro potenciální investory a zákazníky, ale také jako prostředek čelící dopravním a bezpečnostním regulacím. Data, která budou implementovanými systémy vygenerována, tak mohou přesvědčit konkrétní vládní orgány k úpravám svých zákonů. Mimo jiné budou důležitým zdrojem pro vylepšování použitých technologií, jako například mapování.

intel_080917_mp

Naveen Rao, VP a generální manažer produktů s umělou inteligencí v Intelu

Foto: Intel Corporation

Od roku 2016 píše pro CzechCrunch hlavně o technologiích, designu, udržitelnosti a zábavním průmyslu. Vede dceřiný web AppleCrunch. To vše přímo ze srdce Moravy.

CzechCrunch Express

Nenechte si utéct zásadní zprávy!

Přihlašte se k pravidelnému odběru novinek ze světa technologií a startupů.