Taxify se odvolalo proti rozhodnutí pražského městského soudu a tvrdí, že není taxislužba

Taxify se odvolalo proti rozhodnutí pražského městského soudu a tvrdí, že není taxislužba

, /
Taxify se odvolalo proti rozhodnutí pražského městského soudu a tvrdí, že není taxislužba

Estonská přepravní služba Taxify, která v Česku tvoří konkurenci například Uberu či Liftagu, se odvolala proti předběžnému opatření Městského soudu v Praze, které jí zakazovalo provozovat své služby na území největší české metropole.

Původní rozsudek začal platit poslední květnový den, už od té doby firma tvrdila, že z něj byla překvapena, zejména pak v kontextu podobného řízení, které bylo v Praze před nedávnem vedeno proti Uberu. V tom bylo přitom stejným soudem rozhodnuto ve prospěch žalovaného, protože námitka od taxikářů přišla pozdě. Právě proto Taxify současnému řízení nerozumí a pokládá ho za neférové.

Uber se spojí v Rusku s gigantem Yandex do nové firmy s hodnotou 3,7 miliard dolarů

Problémy, kterým momentálně čelí nejhodnotnější startup světa, Uber, pravděpodobně netřeba představovat. Mimo...

Za nerelevatní pak předběžné opatření označuje proto, že se podle vlastních slov nepovažuje za taxislužbu a ani taxislužbu neprovozuje či nezprostředkovává. Do karet Taxify však nahrává proces s Uberem v Brně, který prozatím skončil zrušením předběžného opatření.

“Jsme přesvědčeni, že našimi aktivitami v Praze neporušujeme žádné platné zákony České republiky. Proti předběžnému opatření jsme se odvolali a věříme, že zvítězí spravedlnost a předběžné opatření bude co nejrychleji zcela zrušeno,” doplňuje Roman Sysel, manažer Taxify v Česku.

Taxify původně nabízela svou platformu jen pro licencované taxikáře, krátce po spuštění, v říjnu 2015, však zpřístupnila platformu i pro privátní řidiče. V Praze pak tuto možnost otevřela i na základě rozhodnutí soudu, podle kterého pražský magistrát pokutoval řidiče Uberu nelegálně.

Estonský startup proto má v ruce stejný argument. Od začátku fungování tohoto rozšíření pro privátní řidiče prý nikdo až do května nevznesl žádnou připomínku. Roman Sysel, manažer Taxify v ČR, však v dubnovém rozhovoru pro CzechCrunch řekl, že kontroly proběhly i u jejich řidičů.

Řešení je v Pobaltí

Už dvě země v Pobaltí záležitost s přepravními službami aktivně řeší. Lotyšské ministerstvo hospodářství například přibližně před rokem přislíbilo vytvoření novely zákona, která privátní řidiče legalizuje, přičemž toto memorandum podepsal jak Uber, tak Taxify. V Estonku, odkud Taxify původně pochází, je proces ještě o krok dále. Tamní parlament na začátku července schválil zákon, který stanovuje pro privátní řidiče a taxikáře jednotná pravidla.

Foto: Taxify