Čtvrtá největší směnárna kryptoměn, Bithumb, byla hacknuta. Škody jdou do milionů dolarů
, /

Čtvrtá největší směnárna kryptoměn, Bithumb, byla hacknuta. Škody jdou do milionů dolarů

Čtvrtá největší směnárna kryptoměn, Bithumb, byla hacknuta. Škody jdou do milionů dolarů

Podle objemu transakcí momentálně nejdominantnějších kryptoměn, Bitcoinu a Ethereum, je jihokorejský Bithumb čtvrtou největší směnárnou světa, měnící denně na 13 tisíc bitcoinů v hodnotě 36 milionů dolarů. Teď se ovšem potýká s hackerským útokem, který poškodil desítky tisíc uživatelů, stovkám z nich navíc z účtů zmizelo celkově přes 2 miliardy wonů, tedy asi 1,74 milionů dolarů.

Server oznámil útok v předchozích dnech a zmiňuje, že se týkal přesně 31 800 uživatelů, kteří představují přibližně 3 procenta z celkového počtu. Hackeři se dle serveru MK dostali k osobním informacím, jenž obsahovaly celá jména, telefonní čísla nebo e-mailové adresy. To vše kvůli úniku dat z jednoho z osobních počítačů zaměstnanců.

Apple představil nadupaný 18jádrový iMac Pro, 10,5palcový iPad a zcela nový produkt

Včerejší vývojářská konference Applu, WWDC (World Wide Developer Conference), přinesla skutečně velké množství...

Bithumb se ke ztrátě dat okamžitě přiznal, ale zároveň dodal, že hackeři se nikdy nedostali přímo na server a do peněženek. Ztráta u stovek uživatelů tak byla způsobena mnoha různými způsoby – například tak, že hackeři využili nasbíraných dat, obvolávali uživatele jako údajní zaměstnanci Bithumbu a ptali se na jednorázová hesla, která jim dovolila přístup do peněženky s možností přeposlání kryptoměn.

Směnárna navíc dodala, že se bude újmu uživatelům snažit v co nejvyšší možné míře nahradit. Všem 31 800 poškozeným nabídne 100 tisíc wonů, tedy přibližně 870 dolarů jako kompenzaci, u těch, kteří ztratili své prostředky pak zváží další postup po potvrzení finálních částek. I tak se ale očekává, že přibližně stovka uživatelů na Bithumb podá hromadnou žalobu.

Kvůli nulové regulaci kryptoměn je ovšem velmi složité rozhodnout, zda je směnárna napřímo zodpovědná za případnou škodu a musí ji hradit či nikoliv. Bithumb je mimo jiné také největší směnárnou Ethereum, držící přibližně 25% celosvětový podíl.