Spotify koupilo startup, který umí pomocí umělé inteligence doporučovat podobnou hudbu
, /

Spotify koupilo startup, který umí pomocí umělé inteligence doporučovat podobnou hudbu

Spotify koupilo startup, který umí pomocí umělé inteligence doporučovat podobnou hudbu

O souboji streamingové služby pro audio, Spotify, a dalších konkurentů jsme v posledních měsících moc neslyšeli. Jedním z důvodů pro to může být i nedávná tragická smrt jednoho z hlavních představitelů firmy, Chrise Bevingtona. I tak je Spotify stále nejhodnotnějším evropským startupem a dokázat to chce především vylepšením hlavního produktu.

K tomu by Spotify měl pomoci nákup francouzského startupu Niland, který se soustředí na pokročilé doporučování hudby za pomoci umělé inteligence. Technologii startupu využívá například i prestižní Studio Fontána v Praze, které se věnuje dabingu a hudební postprodukci.

Česká aplikace Mooveez vás naučí anglicky prostřednictvím sledování filmů

Znalost cizího jazyka, zejména pak angličtiny, na alespoň průměrné úrovni, je v dnešním globálním světě...

Niland víceméně funguje na principu vytahování důležitých částí hudby z úryvků skladeb tak, aby dokázal podle mnoha kritérií doporučit velmi podobný obsah. Startup se zařadil k několika dalším, které si Spotify pořídilo, jako například MightyTV nebo Sonalytic, všechny s cílem porazit vyhledávací algoritmus konkurence v podobě Pandory nebo Apple Music.

V březnu letošního roku Spotify přesáhlo 50 milionů platicích uživatelů a stále jich má celkově více než 100 milionů, pokud počítáme i neplacenou verzi aplikace s reklamami. Oproti tomu největší konkurent, Apple Music, za stejné období ohlásil 20 milionů platících uživatelů. Startup by se navíc měl již brzy objevit na newyorkské burze s přímou nabídkou akcií.

Foto: Magnus Hoij / Flickr