Český startup AnyoneGo vyrobil 3D tiskem vozík pro handicapovaná zvířata
, /

Český startup AnyoneGo vyrobil 3D tiskem vozík pro handicapovaná zvířata

Český startup AnyoneGo vyrobil 3D tiskem vozík pro handicapovaná zvířata

Pokud se člověk potýká s jistým tělesným postižením, které mu neumožňuje se pohybovat, obstará si invalidní vozík. Mnohdy se však zapomíná na fakt, že handicapovaným nemusí být jen člověk, nýbrž i zvíře, respektive domácí mazlíček. A právě na tuto problematiku se zaměřuje český startup AnyoneGo se svým dlouho promýšleným produktem, který dnes vstupuje do prodeje a jako hlavní promomísto mu slouží pražská konference 3D Expo.

Teprve rok starý AnyoneGo, který se obecně specializuje na výrobu pomůcek pro tělesně postižené, navrhl a pomocí 3D tiskárny vytvořil speciální invalidní vozíček pro zvířata. Jmenuje se AniGo (Animals Go) a podle tvůrců, kde hlavní úlohu zastává zakladatel a designer Jan Jiránek, je jediným takovým produktem na světě.

NASA chce do 3 let udělat elektrická letadla realitou

Letadla jsou v dnešní době takřka nepostradatelnou formou přepravy, přesto se jim však v absolutní většině...

Vyjma koncepce tohoto vozíčku, která byla promýšlena od roku 2012, je nejzajímavější použití technologie 3D tisku, jež stojí za všemi použitými díly (kromě sedla pro upevnění končetin a pneumatik z kaučuku). To tvůrcům umožňuje vytvořit takový model, který bude přesně pro potřeby konkrétního zvířete. Tradičně je AniGo vyráběn z plastu s nealergickými účinky, nicméně náročnější zájemci si mohou zvolit variantu z odolných uhlíkových vláken.

AniGo, který začíná na částce 12 490 Kč (výsledná cena se liší podle velikosti zvířete a kombinace materiálů), má být podle slov zakladatele startupu Jana Jiránka lehký a snadno složitelný a zároveň také pevný. Právě tyto parametry by měly zvířatům poskytnout maximální komfort při pohybu, jelikož nebudou výrazněji omezovány. Produkt je nicméně zatím vyráběn pouze pro postižení v zadních částech těl, ačkoliv je zřejmě jen otázkou času, než bude k dispozici i pro přední části těla.

Budoucnost 3D tisku

Celý projekt mimo jiné krásně ukazuje, že technologie 3D tisku už nachází využití v nejrůznějších sférách. 3D tisk a jeho výhody ostatně okomentoval i samotný Jiránek ve spojitosti s AniGo:

Výhodou tohoto výrobního procesu je nejen optimalizace výrobní doby, ale i možnost produkt dokonale přizpůsobit individuálním podmínkám zákazníků. Případné vývojové nedostatky lze díky 3D tisku okamžitě detekovat a upravit. Změny návrhu přitom vývoj produktu finančně takřka nezatěžují, protože modifikace lze snadno provádět přímo v programu pro 3D modelování,“ říká a dodává, že výroba jednoho vozíčku trvá přibližně 90 hodin.

Foto: AnyoneGo