Uber poprvé zveřejnil své hospodářské výsledky. Za minulý rok utržil 6,5 miliardy dolarů
, /

Uber poprvé zveřejnil své hospodářské výsledky. Za minulý rok utržil 6,5 miliardy dolarů

Uber poprvé zveřejnil své hospodářské výsledky. Za minulý rok utržil 6,5 miliardy dolarů

Uber je největším alternativním přepravcem světa, kterého v posledních měsících stíhají na všech frontách nemalé potíže – ať už to bylo obvinění jeho bývalé zaměstnankyně ze sexuálního obtěžování, nepovedené testování autonomních vozidel, odchod manažerů nebo údajné používaní aplikací, které odhalují úředníky nebo řidiče konkurenčního Lyftu na americkém trhu.

I tak se ale firma pod vedením Travise Kalanicka rozhodla zveřejnit poprvé své finanční výsledky, přestože to po ní zákon přímo nevyžaduje. Není totiž na burze, nicméně právě přípravy ke vstupu na ní by podle některých mohly být důvodem k tomuto nečekanému kroku, stejně jako snaha o napravení reputace v očích veřejnosti.

Tesla chce již letos oficiálně představit nákladní automobil a později i pick-up

Americký miliardář a vizionář Elon Musk včera večer opět rozvířil internetové vody, když v sérii tweetů...

Statistiky poskytl Uber serveru Bloomberg.com. Tím nejpodstatnějším co z nich vychází je, že čisté příjmy startupu raketově rostou. Za celý rok 2016 činily 6,5 miliardy dolarů, s tím, že ve čtvrtém kvartálu vzrostly oproti třetímu o 74 % na 2,9 miliardy dolarů. V porovnání let 2015 a 2016 také Uber registruje dvojnásobný růst hrubých příjmů ze všech uskutečněných jízd.

Za celý minulý rok vykázal Uber i přesto ztrátu ve výši 2,8 miliardy dolarů, což obvykle u startupu není problém, i přes její vzrůstající tendenci. Zatímco ve třetím kvartálu činila ztráta 934 milionů, ve čtvrtém už 991 milionů.

Finance stále jsou

Bloomberg dále uvádí, že za dobu své existence Uber prodělal nejméně 8 miliard dolarů, přičemž ještě nikdy nevykázal zisk. Přesto ale má k dispozici  ještě 7 miliard dolarů v hotovosti a nevyčerpaný úvěr ve výši 2,3 miliardy dolarů. Služba, která aktuálně funguje v 75 zemích světa a její valuace je investory odhadována na 69 miliard dolarů, v srpnu prodala svou čínskou divizi, která sama o sobě vykazovala za minulý rok ztrátu jednu miliardu dolarů. Ta tudíž není do čísel výše započtena.

Foto: Fortune Live Media /Flickr, Bloomberg.com