Startupová mekka je stále dražší: 40 % obyvatel San Francisca a okolí chce odejít do několika let
, /

Startupová mekka je stále dražší: 40 % obyvatel San Francisca a okolí chce odejít do několika let

Startupová mekka je stále dražší: 40 % obyvatel San Francisca a okolí chce odejít do několika let

Mekka startupového fenoménu. To je Bay Area, metropolitní oblast na severu americké Kalifornie která však v důsledku své plodné podnikatelské líhně prodělává nemalé demografické změny. Ty by v budoucnu mohly znamenat velké problémy pro ekonomiku a celkovou stabilitu regionu.

V tomto ohledu přinesl zajímavá a značně znepokojující čísla březnový průzkum společnosti Bay Area Council, který mimo jiné říká, že 40 % současných obyvatel oblasti zvažuje příštích letech odchod jinam. V zastoupení věkových skupin pak tuto myšlenku nejvíce sdílí millenials, tedy lidé mezi ve věku mezi 18 a 39 lety, z nichž chce odejít celých 46 %. Jako nejčastější důvod uvádějí vysoké životní náklady (55 % dotázaných ), dopravu (41%) a bydlení (39 %). Zda se tak skutečně bude dít naznačí nejspíše až oficiální sčítání lidu v roce 2020.

Startupoví jednorožci versus koně

Článek je přeložen z anglického originálu Unicorns vs. Horses, který napsal úspěšný podnikatel a zakladatel...

S tím se pojí i množství dalších statistik, které obavy místních jen potvrzují. Jiný průzkum stejné firmy publikovaný 1. dubna například zjistil, že důvěra lidí v ekonomiku Bay Area je nejmenší za poslední čtyři roky. Jen 24 % dotázaných se totiž domnívá, že si tamní ekonomika bude v následujícím půl roce vést lépe v porovnání se současným stavem, ještě v roce v roce 2014 tomu však věřilo 50 % respondentů. I zde v žebříčku argumentů dominují špatné bydlení a doprava a i zde jsou nejpesimističtější skupinou millenials.

„Se zlatou husou v Bay Area hrajeme velmi riskantní hru. Mezi naším bydlením, dopravou, životními náklady a upadající důvěrou v ekonomiku je neoddiskutovatelný vztah. Pro budoucí generací leaderů a pracovníků zde děláme stále těžší podmínky a to bude mít vážné následky,“ míní Jim Wunderman, CEO Bay Area Council.

Řešení na jihu?

Řešení této problematiky ze strany oblasti je spíše záležitostí státních orgánů, avšak obyvatelé, co už nechtějí snášet startupovou horečku mají v okolí pár stovek kilometrů hned několik variant levnějšího života. San Francisco má totiž podle dat společnosti Expestistan světově pátý nejvyšší index životních nákladů. Například za měsíční nájem bytu o rozloze 85 m2  zde zaplatíte v závislosti na lokalitě okolo 3400 – 4300 dolarů, v přepočtu 88 – 109 tisíc korun.

V porovnání s českou metropolí jde tedy zhruba o čtyřnásobek, zajímavostí však je, že ceny elektřiny, topení a plynu jsou v Praze i San Franciscu téměř stejné. Pro kontext je nutná i informace, že podle statistik severu PayScale bere průměrný sanfransicský softwarový engineer 9 200 dolarů měsíčně. Z jeho platu tak na nájem bytu padne ani ne polovina, v případě účetní, která musí vyžít průměrně s 5600 dolary, to však mohou být až tři čtvrtiny.

Pokud stačí ušetřit jen málo, může posloužit i přesídlení ze San Francisca do nedalekého San Jose. I toto město je totiž v průměru o 17 % levnější, přičemž již zmiňovaný nájem, obvykle figurující jako nejdražší artikl rozpočtu, pořídíte o celých 36 % levněji. Asi nejkomfortnější řešení, které volí i množství firem, je relokace na jih, do čtyři sta kilometrů vzdáleného Los Angeles. To je na život lacinější v průměru o čtvrtinu a tak i měsíční nájem pohybující se mezi 1900-2400 dolary je výrazně snesitelnější.

Tuto cestu zvolil například i slovenský podnikatel Rastislav Turek, který svůj technologický startup Pex (dříve Pexeso) nedávno přesídlil právě ze San Francisca do Los Angeles.