Slovenský startup AeroMobil vyrábějící létající automobily získal investici ve výši 3 milionů eur

Prvotní idea létajícího vozu ze slovenských rukou s názvem AeroMobil vznikla již na počátku 90. let – v té době si o podobných konceptech myslela většina lidí své a byla k nim spíše skeptická. Zakladatelé bratislavského AeroMobilu, Juraj Vaculík a Štefan Klein, který je zároveň hlavním designerem, se ale nenechali odradit a svůj sen si postupně naplnili.

V roce 2013 totiž poprvé v Montrealu ukázali funkční prototyp, který uměl jezdit po dráze i vzlétnout. Na konci roku 2014 jsme informovali o zatím poslední verzi produkčního modelu, jenž dosahovala maximální rychlosti 200 km/h a doletu 700 kilometrů. O AeroMobilu ovšem nebylo dlouhou dobu slyšet, až do včerejška, kdy oznámil strategickou investici.

palmerluckey

Přečtěte si takéZakladatel startupu Oculus VR, Palmer Luckey, po 3 letech odchází z Facebooku

Do firmy totiž nalil takřka 3 miliony eur, tedy přes 79 milionů korun, investor Patrick Hessel, sám výrobce dílů z kompozitních materiálů pro letecký a automobilový sektor a zároveň dodavatel pro AeroMobil. Peníze by měly sloužit k doladění posledního konceptu, správné otestování a zahájení reálné produkce.

aeromobil3

Další novinky se tak pravděpodobně dozvíme již v průběhu tohoto roku, s tím, že první zákazníci by se mohli svých létajících automobilů dočkat již koncem tohoto nebo v průběhu příštího roku. To vše ovšem záleží na finalizaci celého konceptu a jeho podrobném otestování v provozu.

Šéf komunikace AeroMobilu, Štefan Vadocz , k tomu dodává:

„Přechod projektu do průmyslové fáze vyžadoval investice. Dosud jsme pracovali především na matematicky přesném modelu, ale teď nás čeká finální model pro sériovou výrobu.“

Spoluzakladatel CzechCrunche, nadšenec do byznysu, designu, kryptoměn, cestování a nejrůznějších technologií.