Brněnský JIC investoval do brněnského nanotechnologického startupu NenoVision
, /

Brněnský JIC investoval do brněnského nanotechnologického startupu NenoVision

Brněnský JIC investoval do brněnského nanotechnologického startupu NenoVision

Brněnský technologický startup NenoVision, který umožňuje prostřednictvím svého zařízení LiteScope propojovat zobrazení ze dvou typů mikroskopů a tím zpřesnit a zároveň urychlit práci se vzorky, získává do svých řad cenného partnera. V začínající firmě, která původně vznikla z výzkumu na brněnském CEITEC VUT, totiž získává dvě procenta Jihomoravské inovační centrum (JIC), díky čemuž by měli být v NenoVision schopni vyrobit několik ukázkových zařízení a umístit je k referenčním zákazníkům.

Co chybí sdílené ekonomice? Sdílet data

Spoluzakladatel přepravní platformy Liftago, Ondřej Krátký, která je na českém trhu největším konkurentem...

LiteScope, jehož pořízení vyjde na jednotky milionů Kč, konkrétně zvládá propojovat dvourozměrný obraz z elektonového mikroskopu a trojrozměrný obraz z mikroskopu atomárních sil, kdy právě možnost vidět hloubku i členitost miniaturních vzorků je jednou z klíčových věcí pro výzkum solárních článků nebo mikročipů.

„V České republice se příliš nedaří komercionalizovat výsledky výzkumu a zároveň motivovat a udržet u nás kvalitní vědce. Univerzitních spin-offů vzniká málo a soukromí investoři se do nich zdráhají investovat. NenoVision je přitom příkladem toho, že to jde. Zakladatelé skvěle propojují akademické know-how a podnikatelského ducha na velmi slušné úrovni,“ vysvětluje rozhodnutí investovat ředitel JIC Jiří Hudeček. NenoVision na JIC prošel programem pro začínající podnikatele JIC ENTER a brzy po té se stal vůbec prvním spin-offem CEITEC VUT.

Hlavními trhy na které by měl pak startup NenoVision se svým novým zařízením cílit, je polovodičový, automobilový a strojírenský průmysl. Ostatně prvním pracovištěm, které LiteScope zakoupilo, je Fyzikální ústav Akademie věd ČR

Cílem tvůrců pak je prodávat desítky zařízení ročně…

„Cílíme na to stát se klíčovým hráčem v oblasti vývoje a výroby vědeckých měřících přístrojů. Chceme působit jako most mezi akademickou půdou a businessem tím, že bude komercializovat další výsledky výzkumu akademické sféry,“ plánuje ředitel společnosti NenoVision Jan Neuman, který má za sebou podobně jako jeho kolegové výzkumnickou zkušenost z CEITEC VUT a zároveň také řídí další firmu Optik Instruments.