Peugeot představil koncept samořiditelného vozu, který nebude mít ani volant
, /

Peugeot představil koncept samořiditelného vozu, který nebude mít ani volant

Peugeot představil koncept samořiditelného vozu, který nebude mít ani volant

Nelze pochybovat o tom, že trh samoříditelných vozidel nabírá na síle. Do segmentu automobilových společností prosazujících svou vizi autonomních vozů, kam spadá například Tesla, Ford nebo Faraday Future, se začíná probíjet i francouzský Peugeot se svým novým konceptem.

Peugeot v rámci probíhající barcelonské konference Mobile World Congress ukázal svůj futuristický koncept samořiditelného auta. Jmenuje se Instinct a má být zcela autonomní. Tomu mimo jiné nasvědčuje i fakt, že nemá mít jak pedály, tak ani volant.

Online supermarket Rohlik.cz loni utržil téměř miliardu Kč

Online supermarket Rohlik.cz, který zákazníkům umožnuje si online z pohodlí domova objednat potraviny a následně si...

Peugeot Instinct má „řidičům“ nabízet řadu zajímavých funkcí, které jsou spíše vizí budoucnosti než prvkem, jenž by bylo možné ihned implementovat. Za zmínku stojí například funkcionalita v podobě rozeznávání momentálně potřebného stylu jízdy. Systémy, respektive samotný vůz, by totiž měly být schopné určit, zdali dotyčný potřebuje odvézt do cílové destinace co nejrychleji nebo naopak co nejpohodlnějším tempem.

K tomu by měla sloužit data z aplikací, které má uživatel na svém smartphonu. Ty lze totiž spárovat s palubním systémem, jenž bude vybaven 9,7úhlopříčkovou dotykovou obrazovkou (koncepce i-Cockpit), a vozidlo ihned rozpozná, jestli má dotyčný důležitou schůzku (rychlejší tempo po ideální komunikaci), nebo byl sportovat a chce mít v autě klidnější atmosféru. Tomu se budou dát přizpůsobit i polohy sedadel nebo osvětlení.

Tato futuristická iniciativa z dílen Peugeotu, která se na cestách v nejbližší době asi jen tak neobjeví, má disponovat i speciálními řídícími systémy. Vedle režimů Autonomous Soft a Autonomous Sharp, tedy zcela samořiditelných, bude možné navolit i módy Drive Boost a Drive Relax, které slouží pro manuální řízení, což je poněkud zvláštní, jelikož vůz podle fotek nedisponuje základními prvky v podobě pedálů či volantu.

Koncept se zatím zaměřuje na vzhled a možné funkční vybavení vozidla, nikoliv na technologie, pomocí kterých by byl autonomního řízení schopen. Tato klíčová kapitola je zatím nezodpovězena a je ve hvězdách, zdali francouzská automobilka potřebné systémy od někoho koupí, nebo je sama vyvine. A jestli vůbec…

Foto: Press room Peugeot