Podívejte se, jak vypadal původní prototyp iPhonu, který se měl ovládat kolečkem

9. ledna to bylo přesně 10 let, co Steve Jobs ukázal světu první chytrý telefon z dílen Applu. Řeč je pochopitelně o iPhonu, za kterým stojí skutečně velké úsilí všech pracovníků, co s ním měli co do činění. Nevyhnul se také řadě kompromisů a jasným příkazům od Jobse. Kdyby Jobs například nezasahoval do uživatelského rozhraní operačního systému, iPhone by mohl (na dnešní dobu) vypadat opravdu zvláštně.

O raritní snímky, které ukazují dva prvotní prototypy operačních systémů, jež měly figurovat právě v iPhonu, se podělil blogger Sonny Dickson. Oba nesly pracovní název „Acorn OS“ a i přes tuto shodu vypadalo jejich rozhraní velmi odlišně.

tesla

Přečtěte si takéDo Tesly přichází velká programátorská posila z Applu

První prototyp (P1) v sobě skrýval ikonické kolečko (tzv. click wheel), které bylo známé z multimediálních přehrávačů iPod. Právě toto se mělo stát základním navigačním prvkem celého iPhonu. Za tímto rozhodnutím si stál Tony Fadell, „praotec iPodu“, který click wheel prosazoval, a to především z důvodů jasného a snadno pochopitelného ovládání. Ostatně na iPodech byl tento prvek velice populární a prakticky je proslavil.

Prototyp P2 byl založen na zcela jiných prvcích, a sice virtuálních tlačítkách (ikonách, chceme-li). I přes situaci, že prototyp operačního systému s click wheelem se načítal rychleji, tak se vítězem stalo „pomalejší“ rozhraní s ikonami, na kterém Apple staví do dnes.

Foto: Reprofoto, YouTube

Od roku 2016 píše pro CzechCrunch o technologiích, zábavním průmyslu, byznysu i designu. Spolupodílí se na řízení redakce a stará se o sociální sítě. To vše z historického srdce Moravy.

CC25

CzechCrunch News

Nenechte si utéct zásadní zprávy

Přihlaste se k pravidelnému odběru novinek ze světa byznysu a startupů.