Samozavazovací boty z Návratu do budoucnosti se začnou prodávat již příští měsíc

Samozavazovací boty z Návratu do budoucnosti se začnou prodávat již příští měsíc

, /
Samozavazovací boty z Návratu do budoucnosti se začnou prodávat již příští měsíc

Scéna, kdy Marty McFly sedící na kraji sedačky kultovní automobilu De Lorean DMC-12 nazuje boty značky Nike, které se mu automaticky samy zavážou, se stala ikonickým prvkem celé filmové trilogie Návrat do budoucnosti. Americký sportovní gigant již v roce 2015, přesněji 21. října (v tento den totiž hlavní aktéři přicestovali do „budoucnosti“) oznámil, že takový obuvnický experiment bude skutečně k prodeji.

K tomu se nyní schyluje. Vůbec první samozavazovací boty na světě se mají dostat na trh 28. října letošního roku. Jmenují se Nike HyperAdapt 1.0 a funkčně jsou inspirovány obuví, kterou nosil představitel Martyho McFlye, Michael J. Fox. Informoval o tom server Wired.

Tento chytrý náramek umožňuje chytat Pokémony bez telefonu

Není tomu tak dávno, kdy vývojáři ze studia Niantic Labs společně s Nintendem svou hrou Pokémon GO ovlivnili...

Zajímavostí na této novince je hned několik. Každá bota má v sobě například zabudovaný kabelový systém vyrobený z rybářského vlasce a tlakový senzor na podrážce. Po vsunutí nohy dovnitř tento systém rozpozná jistý pohyb a na základě specifického tlakového algoritmu se samy zavážou. V případě, že by byla bota příliš těsně uvázána, tak je možné ji povolit pomocí tlačítek na jazyku.

Pozoruhodnou vlastností je také nutnost nabíjení, což je na dnešní dobu značně atypické. Světelné LED diody, kterými jsou Nike HyperAdapt 1.0 vybaveny v zadní části, upozorňují na situaci, kdy dochází baterie. K dosažení plné baterie je zapotřebí obětovat tři hodiny, které se však následně přemění až ve dvoutýdenní plnohodnotnou možnost užívání. Dobíjí se pomocí magnetické klipsy, jež je součástí balení.

I když se boty prezentují jako samozavazovací, tak prakticky není ani co zavazovat. Nylonové tkaničky tam sice jsou a na pohled se skutečně zavazují, ovšem nejsou tím prvkem, který byl držel botu pevně na noze. V jistém slova smyslu se jedná pouze o „vizuální trik“.

Boty jako takové plní účel, který byl nastaven v Návratu do budoucnosti, ovšem vypadají zcela jinak. Nemají přílišný futuristický vzhled, nýbrž se tváří jako klasické sportovní boty. Cíl společnosti je v tomto případě poměrně zřejmý – model HyperAdapt 1.0 má mířit i na běžné lidi a nebýt jen filmovou rekvizitou pro skalní fanoušky.

Do prodeje by se měli dostat přibližně za měsíc. K zakoupení budou však pouze ve vybraných obchodech po Spojených státech a vzhledem k tomu, že boty procházely poměrně náročným vývojem, tak tomu bude také odpovídat i výsledná cena. Ta však známá prozatím není.