Nejlevnější služba Uberu v Praze bojuje s taxislužbami snižením jízdného o dalších 15 procent

Vypadá to, že česká verze Uberu se chce se svojí nejlevnější službou UberPOP vyrovnat cenám pražské hromadné dopravy. I již tak levnou přepravu, která je podle mnohých díky nedokonalé legislativě na hranici s legalitou, snižuje počínaje dnešním dnem o dalších 15 %. Hlavním důvodem pro to je fakt, že velká část zákazníků využívá Uber pravidelně pro kratší cesty do nebo z práce a snížení ceny by tak znovu mohlo vést i ke snížení počtu aut v hlavní městě.

To se samozřejmě líbí zákazníkům, kteří se nově projedou za 9,9 korun za kilometr a 3 koruny za minutu jízdy se základní nástupní sazbou ve výši 25 korun, kdy minimální jízdné je stanoveno na 55 korun. Právě minimální jízdné se jako jediné zvedlo o 5 korun, jinak je cena za kilometr nižší o 1,1 korun a za minutu o korunu oproti dosavadnímu ceníku.

socialbakers-prague-hq-1

Přečtěte si takéSocialbakers za posledních 5 let ve ztrátě přes půl miliardy korun. Důvodem je rychlý růst

Problém naopak může nastat u řidičů, kteří ježdění pro UberPOP díky nízké ceně logicky nemohou považovat za svůj hlavní příjem, a dále bude pokračovat spíše trend občasného ježdění jako přivýdělku – to je pravděpodobně i snaha Uberu. Profesionální řidiči s licencí, kteří mají řízení jako svoji hlavní obživu mohou dále beze změny využívat dražší služby UberBLACK.

surge

Uber ovšem v tiskové zprávě argumentuje tím, že snížením ceny se zvýší i poptávka po řidičích, a tak ti, kteří si tímto způsobem přivydělávají, budou mít vyšší celkový počet zakázek. Z Nových Butovic až na pražské letiště se tak může zákazník dostat již za přibližně 215 korun, což je takřka polovina toho, co by běžně zaplatil u taxislužeb.

Cena až na prvním místě

Při tom se ovšem může objevit i Surge, tedy automatické navyšování ceny jízdného podle aktuální poptávky v lokalitě, který cenu může dorovnat zpět zhruba na původní hladinu. Ze statistiky kromě toho navíc vyplývá, že dojezdový čas pro zákazníka je průměrně okolo 4 minut a 70 % zákazníků jsou přímo Češi. Uber kromě toho nedávno ustál soudní tahanici se sdružením taxikářů, která měla za cíl mu okamžitě zabránit v poskytování služeb.

Spoluzakladatel CzechCrunche, nadšenec do byznysu, designu, kryptoměn, cestování a nejrůznějších technologií.