Raketa Falcon 9 poprvé úspěšně přistála na mořské plošině! (video)

Raketa Falcon 9 poprvé úspěšně přistála na mořské plošině! (video)

, /
Raketa Falcon 9 poprvé úspěšně přistála na mořské plošině! (video)

Je to téměř přesně měsíc co raketa Falcon 9 společnosti SpaceX úspěšně do vesmíru vynesla satelit. Tehdy se firma miliardářského génia Elona Muska také následně pokusila s raketou přistát. V této fázi však mise selhala, raketa totiž do mořské plošiny narazila příliš tvrdě a tím pádem se zcela zničila.

Jenže včera ve 22:40 našeho času se uskutečnil už pátý pokus o tento náročný manévr, který byl poprvé úspěšný. Falcon se totiž z vesmíru dokázal bezpečně vrátit zpět na Zem a nedaleko floridských břehů přistát na dálkově ovládané lodi. Primárním cílem mise je dopravit náklad na Mezinárodní vesmírnou stanici, kde by měl odpojený modul dorazit v neděli.

Chatovací platforma Slack získala dalších 200 milionů při valuaci 3,8 miliard dolarů

Jeden z nejrychleji rostoucích startupů v Kalifornii, který byl založen před pouhými 2,5 roky předkládá jednu...

Zpátky na Zem se totiž vrátila pouze první část rakety, které návrat na zemský povrch trval jen osm a půl minuty. Právě recyklovatelný první stupeň rakety je však hlavním klíčem Elona Muska k co největšímu zlevnění letů do vesmíru. Vzhledem k tomu, že jedna raketa Falcon 9 vyjde na zhruba 60 milionů dolarů (cca 1,42 miliardy korun), představuje úspěch mise obrovskou úsporu nákladů také pro samotnou firmu SpaceX.

Té se její raketa vrátila v pořádku teprve podruhé. První úspěšný návrat se totiž konal v prosinci 2015, tehdy však Falcon dosedl na plošinu na pevné zemi. Úspěšný pokus o návrat na automatickou mořskou plošinu se tak odehrál až včera.

Na záznam celé mise se můžete podívat zde:

space-x1