Raketa SpaceX vynesla úspěšně na oběžnou dráhu satelit. Přistání však selhalo

Raketa SpaceX vynesla úspěšně na oběžnou dráhu satelit. Přistání však selhalo

, /
Raketa SpaceX vynesla úspěšně na oběžnou dráhu satelit. Přistání však selhalo

Během sobotní noci středoevropského času si vesmírný startup vizionáře Elona Muska: SpaceX připsal na své konto další úspěch. Byť tentokrát jen poloviční. Raketa Falcon 9 totiž úspěšně vynesla na oběžnou dráhu satelit společnosti SES.

Druhá část úkolu, tedy opětovné přistání rakety na Zemi, které však i sám Elon považoval jen za bonus, se už bohužel nezdařila.

Tato letadla za pár set tisíc dolarů se stávají žhavým zbožím mezi internetovými milionáři

Po pouhých 90 dnech od představení jedinečných osobních letadel s poměrně příznivou cenovkou hlásí jeho...

Falcon 9 vystartoval z floridského Mysu Canaveral v 6:35 tamního času. Poté vystoupal do výšky 40 tisíc kilometrů, kde úspěšně vypustil satelit. I když zde hlavní část mise skončila, pokusil se SpaceX ještě dostat raketu zpátky za zemský povrch, uvádí Tech Insider.

Raketa však na 70 metrovou mořskou plošinu narazila příliš tvrdě a havarovala tak, že už není znovu použitelná. Za nedlouho po nehodě však Musk prostřednictvím svého twitterového účtu světu sdělil, že s úspěšným přistáním ani nepočítal. Další pokus má ale podle něj už slušnou šanci na úspěch.

spacex

Jen pro zajímavost, cena jedné rakety Falcon 9 se pohybuje kolem 60 milionů dolarů, v přepočtu tedy asi 1,5 miliardy korun. Jednou už se však firmě SpaceX podařilo dostat Falcon 9 úspěšně zpět na zemský povrch. Tehdy ale raketa dosedla na pevnou půdu a ne na autonomní mořskou plošinu jako nyní. Pokud se tak týmu kolem Muska povede přistát s každou raketou Falcon 9, budou se úspory za lety do vesmíru pohybovat v řádech miliard dolarů.

Elon nedávno veřejnosti dokonce také ukázal záběry z jednoho z předchozích neúspěšných přistání, na kterých je náraz rakety do mořské plošiny a následný výbuch zachycen:

Foto: SpaceX