Nokia vymyslela unikátní kameru, která je schopna natáčet ve formátu pro virtuální realitu

Nokia vymyslela unikátní kameru, která je schopna natáčet ve formátu pro virtuální realitu

, /
Nokia vymyslela unikátní kameru, která je schopna natáčet ve formátu pro virtuální realitu

S příchodem nového fenoménu, kterým virtuální realita bezpochyby je, přišel ale i první zásadní problém, který nepřímo souvisí s nedostupností technologií. Je jím nedostatek obsahu, který si budeme moci při příchodu VR vyzkoušet, a to především proto, že mimo hry a čistě digitální obsah je pořízení obrazového záznamu připraveného pro nový rozměr velmi složité.

Nokia si tak sedla a vytvořila speciální sférickou 360° kameru s názvem OZO, která dokáže při svém kompaktním rozměru a váze necelých 4,5 kilogramů natočit video, které je pak možné přehrát s jedním z VR headsetů, které by měly vyrazit do světa v prvním čtvrtletí příštího roku. Kamera by měla sloužit jak pro amatérské, tak profesionální účely, pro něž dostala spoustu zajímavých funkcí.

Kontroverzní projekt „získal“ na Kickstarteru v přepočtu 95 milionů Kč. Nedostane ale ani korunu

Na Kickstarteru se denně objevují nejrůznější kampaně, některé úspěšné, některé ne – projít až k výběru...

Jednou z nich je například náhled pořizovaného videozáznamu včetně zvuku v reálném čase – režisér si tak jen nasadí speciální headset a na dálku může sledovat, co zrovna kamera zaznamenává, včetně prostorového zvuku. Možná i proto, že jakmile se začne v první čtvrtině příštího roku kamera prodávat, nepůjde její cena pod 60 tisíc dolarů, tedy přes 1,5 milionu korun.

Díky vysoké ceně plánuje Nokia program, ve kterém si budete moci kameru na několik hodin nebo dnů půjčit, třeba pro natočení kratšího filmu nebo videoklipu. Zároveň nechce vymýšlet vlastní zobrazovací řešení, a tak se připojí s podporou pro již ohlášená zařízení, jako jsou brýle od Google, Sony, Oculus Rift nebo již existující Samsung VR.

Výstupem je pak pouze jeden soubor, ve kterém se spojí jak natočený záznam, tak video. Ten se pak ukládá na speciální cartridge, která je do kamery vložená a kromě úložiště obsahuje i baterii, která by měla vydržet na 45 minut záznamu najednou. Další taková cartridge pak stojí 5000 dolarů.

Foto: Nokia Presskit