Podívejte se, jak by mohlo vypadat ideální obydlí na Marsu
, /

Podívejte se, jak by mohlo vypadat ideální obydlí na Marsu

Podívejte se, jak by mohlo vypadat ideální obydlí na Marsu

Je tomu pár hodin, co americká NASA ohlásila, že našla důkazy o existenci tekoucí vody na Marsu, což opět oživilo spekulace o tom, zda jednou budeme schopni tuto planetu dlouhodobě obývat. K tomu samozřejmě nebude potřeba pouze voda, ale například i schopnost vybudovat konstrukce, které by umožnily člověku ukrýt se například před radiací a nízkými teplotami, pohybujícími se na Marsu okolo -63 stupňů Celsia.

Neuvěřitelný pohled do života a geniální mysli Elona Muska, který stojí za úspěchem Tesly a SpaceX

Elon Musk, pro někoho zvláštní, pro někoho geniální člověk, který má za sebou desítky let podnikatelské...

NASA proto nedávno při této příležitosti uspořádala designovou soutěž s názvem 3D-Printed Habitat Challenge, s hlavní cenou ve výši 50 tisíc dolarů, v níž soutěžící měli za úkol koncept takového bezpečného „obydlí“ navrhnout.

Vítězem se nakonec stala dvojice týmů Team Space Exploration Architecture a Clouds Architecture Office, kteří vytvořili návrh základny s názvem „Ice House“. Její součástí by byl například hydroponický skleník, průhledné místnosti vytvářející iluzi většího prostoru nebo speciální část, která by lidem umožnovala se v ní pohybovat bez vesmírného skafandru. Díky ledové konstrukci a již zmíněným průměrným -67 stupňovým teplotám, které na Marsu panují, by navíc bylo zajištěno, že základna neroztaje.

foto: NASA