Uber prohrál válku o mapové podklady Nokia HERE za miliardy dolarů. Kdo ho porazil?

Uber prohrál válku o mapové podklady Nokia HERE za miliardy dolarů. Kdo ho porazil?

, /
Uber prohrál válku o mapové podklady Nokia HERE za miliardy dolarů. Kdo ho porazil?

V květnu jsme informovali o tom, že se Uber snaží, stejně jako několik dalších hráčů, koupit mapové podklady s názvem HERE od Nokie za bezmála 3 miliardy dolarů. Finální částka i prodej byl potvrzen, ale Uber v něm roli nehrál. Mapy si totiž rozdělily monopolní německé automobilky Audi, BMW a Daimler (Mercedes).

Finální částka zakotvila na 3,07 miliardách dolarů, což je v přepočtu 75,5 miliard korun. Nokia dostane z prodeje 2,74 miliard dolarů a 329 milionů uhradí kupující za stávající závazky. Transakce by se měla uzavřít v prvním čtvrtletí příštího roku. Pro Nokii je to už druhý velký prodej vlastních technologií – mapy následovaly rok po tom, co kdysi finský gigant prodal veškeré technologie a zařízení Microsoftu za více než 7,2 miliardy dolarů.

Apple kupuje GPS startup pro vylepšení mapových podkladů a autonomní navigace

V poslední době se strhla válka o mapové podklady na všech frontách. Uber se společně s několika dalšími startupy...

Součástí prodeje map bude i přesun 6454 zaměstnanců. Mezi dalšími spekulovanými kupci se mimo Uber a automobilky objevil třeba Amazon, Facebook nebo Apple. Důvodem jejich zájmu jsou pokročilé technologie, které dokázaly oddělit Nokii od Google Maps a které jsou využitelné například pro vlastní autonomní vozidla, o kterých se v souvislosti s nimi spekuluje.

I když Nokia rozprodala většinu z klíčových částí svého businessu, uzavře v tomto roce akvizici skupiny Alcatel-Lucent za 16,6 miliard dolarů, v přepočtu asi 408,6 miliard korun, a vrátí se v příštím roce do businessu s mobilními telefony, informuje Nokia.

Foto: Nokia